Jak się odżywiać po rozpoczęciu ćwiczeń na siłowni?

Dzień dobry. Mam 28lat, 170cm wzrostu waże 63,5 kg. Staram się zdrowo jeść, ale najgorsze są weekendy i podjadanie słodyczy. Zapisałam się na siłownię, dopiero zacznę chodzić. Co powinnam przy wysiłku jeść? Więcej węglowodanów czy białka? Nie będę ukrywać ale zazwyczaj na kolację jem białko: jajka/ chudy drób ponieważ nie jestem wtedy głodna i najlepiej się czuję. Proszę o pomoc Karolina W.

Dzień dobry,

po aktywności fizycznej zaleca się spożywanie zarówno węglowodanów jak i białek co w pełni zabezpiecza mięśnie prze rozpadem.

Może Pani dołączyć pieczywo do jajecznicy i posiłek będzie odpowiednio zbilansowany.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Przede wszystkim proszę zadbać o zmianę nawyków związanych z jedzeniem słodyczy, które wraz z dodatkowymi kaloriami dostarczają bezwartościowe składniki, a nie zapewniają organizmowi związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Odpowiedni sposób żywienia wspomaga proces treningowy. Główne źródło energii powinny stanowić węglowodany (warzywa, owoce, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż), następnie białko (chude mięso, ryby, przetwory mleczne). Jeśli nie ma przeciwwskazań proszę nie zapominać o jego źródłach roślinnych (rośliny strączkowe) i urozmaicać posiłki. Jedzenie białka na kolację nie jest nieprawidłowe – co więcej jest zalecane, ponieważ podczas snu jest ono najlepiej wykorzystywane. Dostarczany z dietą tłuszcz powinien być przede wszystkim pochodzenia roślinnego (np. oliwa, olej lniany, pestki, orzechy), ale ważny dla zdrowia jest także tłuszcz pochodzący z ryb. Ustalenie dokładnych proporcji jest kwestią indywidualną – zależy od parametrów ciała i pożądanych efektów ćwiczeń.
Wskazane jest spożywanie posiłku 2 – 4 godz. przed wysiłkiem oraz do 2 godz. po nim. Powinny być to posiłki zawierające węglowodany i białko, czyli np. owoce z jogurtem, makaron z twarogiem, ryż z warzywami. Proszę także pamiętać, że bardzo istotne jest nawadnianie organizmu, zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku.
Szczegóły jadłospisu wymagają wizyty u dietetyka, który przeprowadzi wywiad żywieniowy i dostosuje dietę do stopnia Pani aktywności fizycznej (ważna jest także odpowiednia kaloryczność) i prawidłowo zbilansuje jadłospis.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto równiez przeczytać :Co powinieneś jeść przed i po wysiłku fizycznym?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/co-powinienes-jesc-przed-i-po-wysilku-fizycznym.html