Jak się odżywiać przy powiększonej wątrobie?

Dziś wróciłem z badań USG a na nim wykazało powiększoną wątrobę. Pęcherzyk żółciowy zawiera gęstą treść żółciową i duży złóg, ściana pogrubiała. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrovowe nieposzerzone. Mam pytanie. Co ja mogę jeść a czego unikać. Przeczytałem że mam unikać błonnika. Wykluczyłem jedzenie ciężkostrawne ale z lekkostrawnego też niewiele mogę jeść. Pozostała mi tylko woda mineralna?

Produkty, które sprzyjają zdrowej wątrobie to przede wszystkim warzywa – buraki, marchew, pomidory, kapusta, czosnek, koper, brokuły, pory, ale również ryż, siemię lniane, orzechy, kiełki, pieczywo gruboziarniste. Zapobiegną one powiększaniu wątroby. Wybierając słodycze sięgajmy po miód, melasę i chałwę wysokiej jakości. Dobrze na wątrobę działają również ryby morskie, takie jak tuńczyk, sardynki i szprotki. Zapobiegając powiększeniu wątroby, warto również dbać w diecie o zbilansowaną ilość oliwy i olejów roślinnych, a także spożywać owoce i zioła.
Przy powiększonej wątrobie należy zapomnieć o produktach przetworzonych, obficie solonych w procesie technologicznym, takich jak wędzone ryby, salami, konserwy mięsne, a także o wszelkiego rodzaju chipsach i paluszkach. Eliminacji z jadłospisu podlegają także słodycze i używki: alkohol, kawa, herbata, a nawet kakao. Musztardę, paprykę i inne ostre przyprawy należy zastąpić koperkiem, pietruszką, oregano, bazylią, kminkiem czy majerankiem. Konieczna będzie również rezygnacja z warzyw i owoców wzdymających: kapusty, grochu, fasoli, cebuli, szparagów, śliwek czy gruszek.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/