Jak się pozbyć tego lęku przed pracą?

Witam od kiedy zrezygnowałem z ostatniej pracy z powodu obrażania przy ludziach, ciągle odczuwam lęk że sobie w kolejnej pracy nie poradzę nawet takiej prostej. Czuje się bardzo zmęczony, mam wrażenie jak by świat się nieco zmienił. Wstaję późno od razu z rana już się źle czuję. Wieczorem jest trochę lepiej. Jestem pod kontrola lekarska która nic nie zmieniła.

Oprócz opieki lekarskiej i farmakologicznej, warto skorzystać także z opieki psychologa. Podjęcie psychoterapii pozwoli Panu poradzić sobie z wcześniejszymi doświadczeniami w pracy, przepracować negatywne emocje i skojarzenia z nią związane, a także odbudować samoocenę, poczucie kompetencji i wartości. Także to na rynku pracy. Ponieważ opisane przez Pana objawy mogą (ale nie muszą!) być sygnałem zaburzeń depresyjnych, opieka i pomoc specjalisty jest bardzo wskazana. Psycholog zdiagnozuje i pomoże znaleźć najlepsze możliwe sposoby poradzenia sobie w tej sytuacji. Zachęcam zatem do umówienia się na spotkanie z psychologiem, psychoterapeutą. Z jego pomocy można skorzystać z poradniach zdrowia psychicznego lub NZOZach (Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej) posiadających kontrakt z NFZ. Na psychoterapię refundowaną konieczne będzie skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub lekarza rodzinnego. Inną drogą jest skorzystanie z pomocy psychologa w gabinecie prywatnym (taka opieka jest wówczas odpłatna).