Jak się prawidłowo odżywiać by mieć dobre samopoczucie?

Witam. Mam 20 lat, moja waga to 58 kg wzrost 165. Od dłuższego czasu cierpię na zaparcia. Co jeść czego unikać żeby przywrócić równowagę? Pozdrawiam
20 LAT ponad rok temu

Witam Panią,
Przyczyną zaparć jest zwolnienie perystaltyki jelit – czyli wolniejsze jest przesuwanie  mas kałowych w jelitach.  Przyczyniają się do tego:
a.       - Nieregularne odżywianie
b.      - Mało urozmaicony skład pokarmów
c.       - Dieta z małą zawartością błonnika (m.in. mało kasz, chleba razowego, ryżu niełuskanego, warzyw)
d.      - Mało ruchu
e.     -  Mało płynów
f.       -  Niektóre choroby tj. niedoczynność tarczycy
g.       - Niektóre leki
Żeby poprawić perystaltykę zaleca się:
1.       - Regularne posiłki, o ustalonych porach, najlepiej 5 razy dziennie
2.       - Na pierwsze śniadanie najlepiej jeść płatki zbożowe naturalne z dodatkiem otrąb pszennych, najlepiej z jogurtem naturalnym lub kefirem albo maślanką (świeże, nie na koniec terminu przydatności do spożycia)
3.       - Należy jeść wolno, starannie przeżuwając kęsy
4.       - 2 godziny po śniadaniu należy spędzić trochę czasu w toalecie, w spokoju
5.       - Należy stosować dietę z dużą ilością błonnika (otręby pszenne, chleb razowy, graham, grube kasze, makarony razowe, ryż niełuskany)
6.       - Należy jeść dużo owoców, szczególnie zalecane jabłka, mandarynki, pomarańcze, grejpfrut, morele, brzoskwinie, truskawki, maliny, a także owoce suszone np. morele i namoczone śliwki
7.       - Należy jeść dużo surowych warzyw, ale trzeba ograniczyć warzywa wzdymające tj. kapusta, kalafior, fasola, groch)
8.      - Należy dużo pić dużo, ok. 2-2,5 l, bez dodatku cukru, najlepiej wodę
9.       - Pomóc może także spożywanie na czczo grubo zmielonego siemienia lnianego (zalać wrzącą wodą)
Należy unikać:
a.       - Potraw tłustych – mięsa wieprzowe, tłuste sosy, zupy zagęszczane, na tłustych wywarach mięsnych, tłuste sery i serki
b.      - Białej mąki, białego pieczywa, ciasta francuskiego, pieczywa cukierniczego, kaszy manny, kukurydzianej, białego ryżu, kleików ryżowych
c.       - Słodyczy (bezwzględnie należy wykluczyć czekoladę, cukierki i ciastek w czekoladzie)
d.     - Nadmiernego spożycia jaj
e.     - Potraw pieczonych, smażonych, grillowanych
f.        - Niewskazane są orzechy, szparagi, grzyby, fasola, groch, soja – są to produkty tzw. zapierające
g.       - Ograniczyć warzywa „wzdymające”: cebula, kapusta, strączkowe, smażone ziemniaki i w postaci frytek
h.     -  Ograniczyć przetwory owocowe wysokosłodzone: dżemy, powidła, konfitury
i.         - Napojów gazowanych
j.        - Alkoholu
Mam nadzieję, że zastosowanie powyższych zaleceń rozwiąże Pani problem. Jeżeli nie proszę się udać po poradę do lekarza.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Kuczewska