Jak się rehabilitować, by opanować zawroty głowy?

Witam serdecznie! Gratuluję wspaniałej stronki... Mam 58 lat, jestem po 2 zawałach serca - 1996 r., 2008 r. i 2 stenty DES, od dawna mam kłopoty z kręgosłupem i ze stawami, ostatnio dłonie i nadgarstki częściej bolą i drętwieją, sztywność palców serdecznych obu rąk... Od 2 lat stale mam zawroty głowy, muszę chodzić z laską. TK głowy - ok, USG tętnic szyjnych i kręgowych - ok, błędnik - ok, RTV kręg. szyjnego: zniesienie szyjnej lordozy, nieznaczna spondylolisteza kręgu C3 i C4, zwyrodnienie trzonu kręgu C5, węższa szpara międzykręgowa C2-C3 i C3-C4. 1. Co zrobić? Jak się rehabilitować, by opanować zawroty głowy i w miarę normalnie bez laski jeszcze trochę pochodzić? Farmakologia nie pomaga, a jedynie psuje żołądek i wątrobę. 2. Czy ze stentami mogę zrobić RM? Małgorzata

58 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pani Małgorzato, obawiam się, że przecenia Pani możliwości naszego serwisu. Do zalecenia właściwej rehabilitacji konieczna jest wizyta u ortopedy lub neurologa, który będzie miał możliwość dokładnego przeanalizowania zmian zwyrodnieniowych i oceny stopnia ucisku na kanał kręgowy. W zależności od zaawansowania zmian oraz Pani możliwości lekarz będzie mógł zalecić Pani najodpowiedniejszą rehabilitację, która nie doprowadzi do przeciążenia i wystąpienia objawów dodatkowych. Najczęściej zalecana jest jednak fizykoterapia, w tym pole elektromagnetyczne i ultradźwięki.

Zawroty głowy faktycznie mogą być spowodowane masywnymi zmianami zwyrodnieniowymi, ale także wieloma innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Do najczęstszych należy nadciśnienie tętnicze, napadowe migotanie przedsionków, choroby tarczycy, choroby nerek i wiele innych. Ostateczne rozpoznanie można postawić jedynie na podstawie wszystkich niezbędnych badań.

Kwestia wykonywania badania rezonansu magnetycznego u osób ze wszczepionym stentem jest sporna. Do niedawna stenty były istotnym przeciwwskazaniem do wykonania badania MRI. Ostatnie badania dowiodły jednak o braku wpływu fal elektromagnetycznych na wszczepiony stent.

Pozdrawiam