Jak się uczyć, gdy mam głęboką depresję?

Witam.Mam 18 lat i jestem uczniem technikum.Choruję na głęboką depresje która nie pozwala mi normalnie funkcjonować.A najgorsze jest to że nie mogę się uczyć,jak dawniej.Nie mogę się zmusić ani skoncentrować na nauce.Wszystko słabo wchodzi do głowy.Biorę leki(asertin) od ponad 2 miesięcy ale nie pomagają.Teraz zwiększyłem dawkę i jest jeszcze gorzej ale to pewnie skutki uboczne.Nauki coraz więcej,ja wszystko odkładam na ostatnią chwile i się wszystko zbiera.Jak się uczyć w tej sytuacji?

Dzień dobry.

Myślę, że o zwiększaniu dawki leków powinien decydować lekarz psychiatra. Ponadto uważam, że powinien Pan zgłosić swoje wątpliwości dotyczące pozytywnych zmian leku Asentrin lekarzowi na najbliższej wizycie. Prawdopodobne jest to, że będzie miał Pan zmieniony lek.

Jednak zaznaczam, że sama farmakologia nie jest wyłącznym źródłem sukcesów w chorobie.

Zalecam Panu stałe i regularne wizyty u psychoterapeuty.

W trudnych chwilach proponuję również zadzwonić na bezpłatną infolinię 116 123 czynną codziennie od 14 do 22.

Z życzeniami odwagi i powodzenia,
Dariusz Pysz-Waberski

Niestety depresja często wywołuje objawy podobne do otępienia (zaburzenia pamięci i koncentracji). Pana zdrowie jest w tej chwili najważniejsze, więc jeśli oceny nie będą satysfakcjonujące - nie warto się załamywać. Kiedy choroba ustąpi - wróci jasność myślenia. Póki co może się Pan wspomagać lekami usprawniającymi pamięć (np. Nootropil) - są na receptę, ale warto zapytać o nie lekarza.

Witam, proszę porozmawiać z lekarzem o swoich obawach związanych ze skutkami stosowania leku. Czy korzysta pan z pomocy psychologicznej. W leczeniu zaburzeń depresyjnych, powrocie do zdrowia ważna jest psychoterapia. Proszę poprosić lekarza aby wystawił skierowanie do psychologa NFZ lub skorzystać z pomocy w prywatnym gabinecie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl