Jak skłonić prawnie osobę z zaburzeniem osobowości antyspołecznej do leczenia?

Osoba to kobieta - 26 l., nie pracuje, nie uczy się, na utrzymaniu matki. Dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej nad matką (były interwencje policji, "niebieska karta") od kilku lat, nękanie telefonami innych członków rodziny, wyzwiska i groźby. Matka nie ma możliwości nakłonienie jej do leczenia, kontynuowania terapii (zastrzegła sobie prawo o nie informowaniu matki o przebiegu jej leczenia). Dwukrotnie przebywała w szpitalu psychiatrycznym z powodu próby samobójczej i agresywnego zachowania, obecnie nie leczy się. Czy są prawne możliwości np. ubezwłasnowolnienie, przymusowe leczenie? Członek rodziny.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zaburzenia osobowości nie są chorobą psychiczną i nie ograniczają możliwości rozumienia własnego postępowania i jego skutków. Wielu sprawców przestępstw to osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości. Leczenie zaburzeń osobowości to przede wszystkim psychoterapia, która wymaga współpracy i motywacji ze strony pacjenta.
Wobec tego najwłaściwsze wydaje się rozpoczęcie postępowania o znęcanie psychiczne i fizyczne. Odpowiedni wniosek należy złożyć w prokuraturze, która wszczyna postępowanie z urzędu - jako członek rodziny możesz napisać takie pismo.
Przesłanką ubezwłasnowolnienia może być choroba psychiczna, która ogranicza możliwości dbania o swoje sprawy. Osoby o antyspołecznej osobowości przeważnie potrafią dobrze dbać o swoje interesy, lekceważą jedynie potrzeby innych, manipulują nimi, używając innych dla swoich celów.
Myślę, więc, że taka przesłanka nie jest spełniana. Możesz ewentualnie poradzić się w tej sprawie psychiatry, który leczył pacjentkę. Do wniosku o ubezwłasnowolnienie konieczne jest dołączenie opinii lekarza psychiatry, uzasadniającego konieczność ubezwłasnowolnienia.
Warto objąć opieką ofiarę przemocy, czyli matkę wspomnianej osoby. Może ona potrzebować wsparcia psychologicznego, dlatego można zaproponować jej wizytę u psychologa, przekazać nr telefonów zaufania dla ofiar przemocy.
Z pozdrowieniami

Witam,

przymusowe leczenie można zastosować, w przypadku, kiedy osoba zagraża własnemu zdrowiu i/lub życiu innych osób.

Pozdrawiam serdecznie