Jak skuteczna jest szczepionka na WZW B?

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak skuteczna jest szczepionka na WZW B? Czy, jeśli miałem ją robioną w wieku 13-4 lat, mogłem zachorować od intymnego (sek oralny) kontaktu z nosicielem? Kolejnym pytaniem jest, czy jeżeli szczepionka ma na celu wytworzyć przeciwciała HBV to czy ewentualne badanie na obecność wirusa nie będzie fałszywie dodatnie? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Dostępne szczepionki są bardzo skuteczne. Zwykle odporność na zakażenie utrzymuje się wiele lat. Aby sprawdzić czy ma Pan jeszcze odporność poszczepienna nalezy wykonać badanie przeciwciał anty HBs we krwi. Jest bardzo mało prawdopodobne aby podczas seksu oralnego mógł się Pan zarazić.