Jak skutecznie kontrolować wagę?

Mam 19 lat, 181cm i ważę 66kg. Moją przygodę z odchudzaniem zaczęłam ponad rok temu. Od stycznia do sierpnia schudłam ok 10kg. Byłam zadowolona, potem nadeszły wakacje... Nadrobiłam kg w kilka msc... Jadłam nawet będąc niegłodna. Czułam że mi sie należy po diecie. Od tego czasu cały czas jestem na "redukcji"... kupuje zdrowe jedzenie, staram sie zdrowo jeść i liczyć kcal, ale nadchodzi kilka dni i pochłaniam wszystko co jest na mojej drodze, często tego nie potrzebuje i nie chcę, ale jem, żeby jutro na "diecie" nie podjadać. Marzy mi się zgrabne, ładne ciało. Chcę raz na zawsze schudnąć i być szczęśliwa. Nie chcę aby jedzenie kontrolowało 80%mnie.

Dzień dobry,
Często zdarza się, że po zastosowaniu diety redukcyjnej zaczynamy obsesyjnie myśleć o jedzeniu i staje się to "centrum" naszych myśli. Czy próbowała Pani zastosować zwykłą, racjonalną dietę? Taką, w której może być wszystko ale w mniejszej ilości? Często problemem jest to, że mocno ograniczamy dietę i później tym trudniej jest nam na nowo ją zacząć. Po drugie proszę zastanowić się głębiej, kiedy sięga Pani po jedzenie? Może jest to jedzenie emocjonalne? A jeśli tak to może jest sposób żeby "oswoić" tą chęć jedzenia i spróbować to zwalczyć? Może warto byłoby odwiedzić dietetyka lub psychodietetyka? Żeby bardziej poradzić sobie z zastosowaniem diety i żeby przestało to się kojarzyć z obowiązkiem i czymś, co Panią ogranicza?
Pozdrawiam,
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk kliniczny Gryfice