Jak skutecznie leczyć afty?

Witam od 10lat zmagam się z aftami. Rosną do wielkości monety 5zl następnie po miesiącu znikają i 2tygodnie spokoju i znów odnowa. Stosowałam wszystkie apteczne środki, lekarz przepisywał nystatyne jednak po rocznym stosowaniu prawie co miesiąc ona nie działa :/. Jeżeli jestem u lekarza to zawsze się pytam jakie badania i wg, ale każdy lekarz to samo różne mogą być przyczyny a badań już nie zleci. Jakie badania wykonać na własną rękę bo od 12 lekarzy w tym specjalistów się nic nie dowiedziałam

Afty nawracające charakteryzują się występowaniem nawracających nadżerek lub owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej. Ich pojawianie się jest uwarunkowane nieprawidłowościami lub chorobami ogólnoustrojowymi. Mogą być one wywołane chorobami takimi jak np.: choroba Addisona-Biermera, charakteryzująca się niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12, w zakażeniach wirusem HIV i HSV, przy niedoborach Fe, w chorobach pasożytniczych przewodu pokarmowego u dzieci . W tych przypadkach skuteczne leczenie choroby zasadniczej lub wyrównanie stwierdzonych nieprawidłowości prowadzi do trwałej eliminacji wykwitów z jamy ustnej. Są również chorzy u których nie można stwierdzić występowania chorób lub nieprawidłowości ogólnoustrojowych. W takim przypadku należy skupić się na podniesieniu odporności organizmu.