Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw u 38-latka?

W okresie ostatnich kilkunastu miałem kilka nawrotów depresji, po których zdarzają mi się okresy silnej nerwicy natręctw, objawiającej się silnym lękiem przed ostrymi przedmiotami (noże, widelce, nożyczki). W głowie powstają wówczas obrazy, że robię sobie krzywdę (wydaj a się takie realne, przerażajace), choć tak naprawdę nie chcę nic złego sobie zrobić. Takie "żywe obrazy" w okresach nasilenia pojawiają się praktycznie co kilka, kilkanaście minut i trwają przez większość dnia. Psychoterapia mi nie pomogła. Natomiast leki przeciwdepresyjne tak, ale nie całkowicie, gdyż po około 2 latach z reguły pojawia się nawrót. Czy oprócz leków przeciwdepresyjnych możliwe jest leczenie lekami przeciwpsychotycznymi nerwicy natręctw? Czy te żywe obrazy, na których widzę, że sobie robię krzywdę są przykładem omamów wzrokowych? Myślałem również o zastowaniu terapii elektrowstrząsowej, choć żaden lekarz psychiatra nie zasugerował mi dotąd takiej metody leczenia. Mieszkam w Zabrzu.

Witam Pana,

obrazy -wyobrażenia - impulsy- myśli natrętne czyli obsesje są charakterystyczna dla OCD oraz kompulsje są to zachowania lub czynności psychiczne, które występują często jako odpowiedź na obsesje, celem ich jest zmniejszenie niepokoju (lęku) lub zapobieganie zagrożeniu, paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które potęgują i wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.Istotne jest nasilenie objawów w ciągu dnia, przynajmniej godzinę dziennie, umożliwia zdiagnozowanie OCD (Nerwicy Natręctw). Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne to uciążliwe zaburzenie psychiczne - choroba wymaga specjalistycznej diagnostyki i ukierunkowanego leczenia. OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw leczy się technikami ekspozycyjnymi. Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu, w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
w Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów, zalecałabym psychoterapię poznawczo-behawioralną jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych, np. OCD i zaburzeń nastroju. W procesie terapeutycznym pacjent uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Na zadane przez Pana pytania, może odpowiedzieć lekarz prowadzący Pana na konsultacji osobistej, do czego serdecznie Pana zachęcam.

Z mojej strony zalecałabym Panu kontynuację psychoterapii, która jest trwającym procesem terapeutycznym, wymagaącym zaangażowania, otwartości i współpracy z Terapeutą.

Z przesłaniem dla Pana wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com