Jak skutecznie leczyć ziarniniaka obrączkowatego?

Witam, mam od 2 lat ziarniniaka obrączkowatego, którego bez skutku leczę u dermatologa, objawy nie znikają, stają się może "bledsze", maści i owijanie folią nie dają rezultatów. Pojawiło się też więcej ognisk: kostki obu nóg, oba kolana, oba łokcie, duża zmiana na udzie i pojedyncze na łydkach. Czy jest jakieś leczenie, niekoniecznie maściami, może chirurgiczne, laserowe, które byłoby bardziej skuteczne? I drugie pytanie, chciałbym zrobić laserową depilację owłosienia na nogach, czy ziarniniak jest przeszkodą dla takiego zabiegu?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Jest to przeciwwskazanie do zabiegu. Radziłbym skonsultować się z dermatologiem w ośrodku klinicznym.