Jak skutecznie odstawić 7-miesięczne dziecko od piersi i nauczyć spać w łóżeczku?

Witam. Jestem mamą 7-miesięcznego synka i postanowiłam powoli odzwyczajać od karmienia piersią oraz spania ze mną w łóżku. Faktem jest, iż z własnego lenistwa nie byłam konsekwentna i po karmieniu nie odkładałam synka do łóżeczka. Bardzo proszę o podpowiedź, jaką kolejność mam zastosować. Czy najpierw zacząć od nauki samodzielnego spania czy zacząć powoli to odstawiać od piersi. Jeżeli chodzi o łóżeczko, to dla małego nie będzie to zupełnie nowe miejsce, gdyż często w ciągu dnia kładę dziecko do łóżeczka, a gdy był mniejszy w miarę możliwości po karmieniu go odkładałam (łóżeczko stoi przy naszym łóżku). Aktualnie synek śpi ze mną. Jak wyżej wspomniałam, w nocy nie chciało mi się po prostu go odkładać i teraz wiadomym jest, że jest przyzwyczajony do spania z mamą.

Jeżeli chodzi o karmienie, to mały w ciągu dnia je inne pokarmy-słoiczki, kaszki itp. Pozostaje kwestia karmienia przed snem i w ciągu nocy. Synek budzi się często w nocy i raczej zaspokaja potrzebę ssania niż najadania się. Mleko modyfikowane niestety ciągle nie należy do ulubionych potraw mojego dziecka. Do trzeciego miesiąca mu smakowało, ale później nie było mowy o butli z mlekiem sztucznym (stosowałam już wszystkie, z kaszką też mu nie smakuje). W związku z tym pytanie: czy w nocy można zastąpić mleczko modyfikowane innymi płynami i jak rozpoznać, czy dziecko płacze, bo jest głodne, czy po prostu potrzebuje przytulenia. Zdaję sobie sprawę, iż będzie to dla mnie i dziecka bardzo ciężki okres, ale kiedyś to musi w końcu nastąpić, a im później to myślę, że będzie gorzej odzwyczaić dziecko od tych nawyków. Bardzo proszę o podpowiedź, od czego tak właściwie mam zacząć, bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Boję się, że nie będę konsekwentna i kiedy mały zacznie płakać, zacznę go przystawiać do piersi i razem z nim usypiać:(

KOBIETA ponad rok temu

Witam:)

Zmiany najlepiej przeprowadzać stopniowo, ale konsekwentnie. Dobrze jest najpierw zacząć od zmiany sposobu karmienia dziecka czyli rezygnacji z karmienia piersią. Zachęcam do rozmowy z pediatrą lub specjalistą z poradni laktacyjnej, jaki zastępnik można wprowadzić :) Uczulam, że zmiany na pewno nie będą łatwe i dziecko może wcale nie będzie chciało ich przyjąć. Dopiero kiedy ustabilizuje się karmienie to warto pomyśleć o zmianie miejsca snu. Nie powinna mieć Pani trudności z rozpoznaniem czy płacz dziecka oznacza głód czy chęć przytulenia się czy wyraża gwałtowne emocje. Dziecko płaczące z głodu uspokaja się po dostaniu jedzenia.

Pozdrawiam