Jak skutecznie pozbyć się Lamblii?

Dzień dobry Panie doktorze. Chciałem Pana zapytać o leczenie lamblii. Mam stwierdzone lamblie przeszło rok temu na podstawie badania kału. Znaleziono cysty lambli. Od tamtej pory fatalnie się czuję. Lekarz rodzinny przepisał zentel. W sumie nic to nie dało. Co mogę zrobić? Jakie leki? Jak się tego pozbyć?

Lek. Tomasz Budlewski

A czy po wybraniu leku zentel była jakaś kontrola? Być może warto powtórzyć badanie kału oraz ewentualnie zmienić leczenie. Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Po badaniu będzie można zalecić odpowiednie postępowanie.

Lekiem z wybory jest Tynidazol stosowany w jednorazowej dawce. Skuteczne są też (wspomniany przez Panią) Albendazol czy Metronidazol. Ważne jest by leczeniem objąć wszystkich członków rodziny. Nie zapominać o zwierzętach, one też mogą być nosicielami tego pasożyta. Trzeba porozmawiać o tym z lekarzem.