Jak skutecznie schudnąć 30 kg?

Mam 18 lat i 186 cm wzrostu. Mam 30 kg nadwagi. Co muszę zrobić, aby schudnąć? Jaką dietę zastosować oraz jakie ćwiczenia wykonywać? Dodam, że aktualnie pracuję fizycznie.
18 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Utrata 30 kilogramów to zadanie wymagające bardzo dużej wytrwałości. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.
Nie napisałaś, ile ważysz, jak w tej chwili wygląda Twój jadłospis oraz z czym masz największy problem, więc zaprezentuję model, którego powinnaś użyć:
->regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty wyłącznie białkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata), aktualnie latem więcej,
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, produkty smażone, masło, margaryna),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.
Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!). Jeśli nie ćwiczysz, zaczynaj stopniowo - od 5-10 minut dziennie, mogą to być też spacery. Gdy Twoja kondycja wzrośnie, możesz dokładać kolejne ćwiczenia.
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg lub któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minut czy Tamilee Webb.
Pozdrawiam