Jak skutecznie schudnąć bez efektu jo-jo: proszę o dietę i ćwiczenia dla mnie

Witam:) Jestem dziewczyną, mam 15 lat, 56 kg. Codziennie robię sto brzuszków wieczorem i ćwiczę 4 dni w tygodniu na wf-ie. W zimie raczej siedzę przed komputerem, a w lecie to zależy. Nigdy wcześniej nie podejmowałam prób odchudzania się i w mojej rodzinie jest kilka osób z nadwagą. Mój lekarz radził mi nie jeść ziemniaków i kolacji do godz. 18.00. Oto mój jadłospis na dzień powszedni - śniadanie: godz. 6.00 kromka z margaryną i jakimś dodatkiem np. pomidor, ogórek lub wędlina ok. 20-30 cm (nie wiem ile ma gramów i kalorii, bo to moja babcia piecze). Drugie śniadanie: bułka z margaryną. Obiad: mięso z ryżem i sałatką (nie jem ziemniaków), jakaś zupa (każda średnio 200-250 kalorii), różnie bywa - czasem placki ziemniaczane. Kolacja (do godz. 16.00-17:00): owoc, jogurt albo nic nie jem.

Weekend - śniadanie: 9.00-10.00 jakaś bułka, jogurt albo wcale nie jem, bo późno wstanę, Obiad: płatki z mlekiem, mięso (tj. w dzień powszedni), placki ziemniaczane albo bułka. Kolacja: owoc, jogurt, czasem zjem kostkę czekolady albo jakieś ciastko. Bardzo prosiłabym o dietę na moje możliwości, chciałabym schudnąć 5 kg w 4-5 miesięcy. Prosiłabym również o ćwiczenia na boczki, cellulit, biodra i brzuch. Chciałabym schudnąć w zdrowy sposób bez efektu jojo.

Witam,

Nie napisałaś jakiego jesteś wzrostu, dlatego nie mogę stwierdzić czy masz nadwagę. Jednak jeśli masz proponuję zacząć od zapoznania się z prawidłowymi nawykami żywieniowymi i zacząć się do nich stosować. Powinnaś również wiedzieć, że zbyt szybka utrata masy ciała jest niezdrowa i nieskuteczna, a do tego występuje wówczas efekt jojo. Utrata masy ciała 0,5-1 kg u osób z nadwagą powinna następować w czasie 1 tygodnia. Tylko wtedy nie wystąpi efekt jojo.

Twój lekarz nie miał racji co do spożywania posiłków do 18. Ostatni posiłek powinien być spożywany na około 3 godziny przed snem, jeśli przerwa między posiłkami jest zbyt długa organizm reaguje na to gromadząc tłuszcz. Powinnaś także unikać białego pieczywa i smażonych potraw. Nie ma potrzeby eliminować ziemniaków, które są źródłem witamin i białka, zwróć jednak uwagę na wielkość porcji, a także zrezygnuj z dodatków do nich typu masło i śmietana.

Równie ważna jest aktywność fizyczna, która szczególnie w Twoim wieku odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na naszej stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Pozdrawiam.