Jak skutecznie schudnąć - czy pomoże mi dieta niskowęglowodanowa?

Witam bardzo serdecznie! Mam 18 lat, 173 cm wzrostu i 65 kg wagi. Od dawna planuję schudnąć, ponieważ z moją wagą czuję się ociężała, niezgrabna i pozbawiona energii, o złym wyglądzie już nie wspomnę. Nie mam nadwagi, a jednak wiem, że ważąc 6-10 kilogramów mniej zyskałabym pewność siebie, lepsze samopoczucie, podwyższyłabym własną samoocenę itd. Zauważyłam, że w czasie, gdy kilka miesięcy temu ważyłam ok. 62 kg, miałam niesamowicie wiele życiowej energii, bardzo chciałabym znowu być w tym stanie. Dieta proteinowa okazała się dla mnie zbyt skomplikowana, wytrwałam w niej z częstymi i długimi przerwami ok. 5 miesięcy, ale zawsze po kilku dniach lub co najwyżej tygodniu odchodziłam od niej. Nie mogłam znieść całkowitego braku moich ulubionych produktów. Gdy już pozwalałam sobie np. na kostkę czekolady, to miałam wielkie poczucie winy, że "łamię" dietę i tym sposobem zakładałam, że skoro zrobiłam coś zakazanego w diecie, dopiero od jutra będę postępować zgodnie z nią, a dzisiaj zjem sobie całą tabliczkę czekolady, paczkę ciastek itd...

Niedawno usłyszałam o odmianie diety niskowęglowodanowej – DIECIE DR. LUTZA. Można w niej spożywać na dobę do 72 g węglowodanów. To znaczy, że zjadając batonika czy nawet spory kawałek kalorycznego tortu nic się nie stanie. Uważam, że to dieta w sam raz dla takich łasuchów jak ja, którzy przy całkowitej rezygnacji ze słodyczy nie potrafią żyć. Jednak czy ta dieta jest zdrowa? Czy może istnieją skuteczniejsze diety niskowęglowodanowe? Poza tym zjadam od jakiegoś czasu 5 posiłków w ciągu dnia, nie podjadając niczego pomiędzy nimi, pijąc szklankę wody przed i po posiłku – w sumie 10 szklanek dziennie. Po każdym posiłku ćwiczę mięśnie brzucha i ud ok. 5-10 minut. Czy taki sposób gimnastyki jest skuteczniejszy, niż gdybym miała ćwiczyć jednorazowo każdego dnia np. 40 min? Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam!

Witam,

Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa i nie powinnaś się odchudzać. Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie i nie czuć się ociężałą powinnaś zwrócić uwagę na to co jesz, a nie na to ile ważysz. Wszelkie popularne diety odradzam, ponieważ nie przynoszą  trwałego efektu, a dodatkowo zmniejszają energię, powodują zasłabnięcia i niedobory pokarmowe. Dieta niskowęglowodanowa nie będzie dla Ciebie rozwiązaniem. Węglowodany dostarczają nam energii niezbędnej do pracy organizmu, jak zatem chcesz czuć się pełna energii i chęci do życia? Dodatkowo weź pod uwagę fakt, iż 70 g węglowodanów na dzień to o wiele za mało, aby nasz organizm pracował prawidłowo. Codziennie powinniśmy jeść minimum 120 g węglowodanów. Pamiętaj też, że węglowodany to przede wszystkim produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, a słodycze dostarczają dodatkowych ilości tłuszczu oraz cukrów prostych, które w nadmiarze odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Powinnaś zainteresować się zdrowym odżywianiem, dzięki któremu będziesz miała mnóstwo energii, wiary w siebie i zero nadwagi, a do tego będziesz zdrowa!

Pozdrawiam.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,
Tak jak Pani zauważyła, Pani masa ciała jest w tym momencie w normie. Jeżeli jednak czułaby się Pani lepiej po lekkiej (zdrowej!) redukcji warto przemyśleć przejście na racjonalną i zróżnicowaną dietę, która będzie uwzględniała odpowiednie dla Pani organizmu ilości białek, tłuszczów i węglowodanów, a także witamin i składników mineralnych. Dieta o której Pani mówi pozwala na dostarczenie do organizmu 72 gramów węglowodanów, ale warto pamiętać, że ich źródłem w diecie są nie tylko słodycze! Dla przykładu, średniej wielkości jabłko ma w sobie około 10 g węglowodanów, podobnie zresztą jak 50 g ryżu. Z kolei jeden batonik może dostarczyć średnio 70 g węglowodanów (w tym większość cukrów prostych!). Chcąc zjeść batona na powyższej diecie, przez cały dzień nie mogłaby Pani dostarczyć sobie żadnych innych źródeł węglowodanów – co niestety na dłuższą metę mogłoby prowadzić do wystąpienia niedoborów. Mechanizm „objadania się” po przerwaniu diety, który Pani opisała, uruchamia się często po zbyt restrykcyjnych i niedostosowanych dietach, które nadwyrężają zarówno kondycję fizyczną jak i psychiczną. Warto również pamiętać, że skuteczna dieta, to taka, na której koniec nie czekamy z wytęsknieniem, a która uczy nas zdrowych nawyków na całe życie. Najlepszym wyjściem byłoby skontaktowanie się z dietetykiem, który przygotuje dla Pani indywidualną dietę, która nie będzie dla Pani obciążeniem i źródłem samych wyrzeczeń.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Czy znacie skuteczne sposoby na odchudzanie?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-znacie-skuteczne-sposoby-na-odchudzanie.html?c=9