Jak skutecznie się zabezpieczyć?

Witam. Jestem z moim chłopakiem od 3 lat i chcemy rozpocząć współżycie. Nie chcemy mieć dziecka, więc musimy się zabezpieczać. Myślałam o pigułkach, ale czytałam, że mogą wystąpić liczne powikłania. A ja nie chcę chorować, ani przytyć, bo i tak jestem dość krępa. Poza tym, hormony mogą niekorzystnie wpłynąć na moją przyszłą płodność. Rozmawiając na jednym z forów, dziewczyny odradziły mi branie tabletek, jeśli będziemy się kochać z chłopakiem sporadycznie. Bez sensu jest faszerować się hormonami przy częstotliwości 2 czy 3 stosunków w miesiącu. Czy to prawda? Poza tym, czy sama prezerwatywa wystarczy w dni niepłodne? Czy można zajść w ciążę podczas np. pettingu, gdy chłopak poprzedniego dnia miał wytrysk, a następnego dotykał pochwy dziewczyny? Proszę o odpowiedzi.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Tabletki mogą faktycznie powodować powikłania. Są to jednak leki bezpieczne. Lekarz ginekolog zbierze z Panią wywiad (jakie ma Pani obciążenia własne i rodzinne) oraz ewentualnie wykona dodatkowe badania, co pozwoli zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.
2. Nie udowodniono wpływu tabletek na masę ciała. Niektóre kobiety rzeczywiście tyją, inne chudną, jeszcze inne (zdecydowana większość) pozostaje przy swojej stałej wadze. Tycie związane z tabletkami to powszechnie powtarzany mit.
3. Tabletki nie powodują problemów z zajściem w ciążę po ich odstawieniu. Wręcz przeciwnie - są nawet stosowane do leczenia niepłodności, ponieważ zdecydowanie zwiększają szanse na poczęcie dziecka zaraz po ich odstawieniu (jak również na ciążę bliźniaczą).
3. Jeśli do stosunków będzie dochodzić rzadko, to tabletki rzeczywiście mogą nie być najlepszym rozwiązaniem (głównie ze względu na koszt zakupu).
4. Prezerwatywy (w przeciwieństwie do "liczenia" dni płodnych) są skuteczną metodą antykoncepcyjną. Jednak nieco mniej skuteczną niż tabletki.
5. Jeśli sperma zostanie przeniesiona w okolice pochwy, to może dojść do zapłodnienia podczas pettingu. Raczej nie jeśli do wytrysku doszło dzień wcześniej, chyba, że Pani partner nie ma w zwyczaju mycia rąk.