Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 7 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak skutecznie wyleczyć depresję?

Witam. Mam 22 lata. Choruję na depresję od prawie 8 lat, ale lekarze zdecydowali się podjąć u mnie leczenie dopiero w wieku 17 lat, kiedy do depresji doszły ataki nieuzasadnionej paniki i ciągły lęk. Dostałam pram 20mg, który zadziałał w miarę szybko- po ok. miesiącu czułam się już naprawdę dobrze. Po roku go odstawiłam, za namową lekarza. Niestety miesiąc po odstawieniu przyszedł baaardzo silny nawrót, okropne ataki paniki i lęku, uczucie odrealnienia itd. Miano mnie hospitalizować, ale byłam tym panicznie przerażona, więc lekarz przepisał mi znów pram oraz deprexolet. Zaczęłam brać i tym razem powrót do zdrowia trwał dłużej- ok. 3 miesięcy. I tak przyjmowałam pram 2 lata i... nagle w trakcie przyjmowania leku dostałam kolejnego nawrotu choroby! Poszłam do innego psychiatry i dostałam Aciprex 10mg oraz deprexolet, jak nie pomoże do 2tyg to mam być hospitalizowana. Lekarz sugerował też terapię DDA. Po 5 dniach przyjmowania leku czuję minimalną poprawę, wieczorami czuję się lepiej. Moje pytania są następujące: 1. Jak to możliwe, że w trakcie przyjmowania leku (pram) dostałam nawrotu choroby? Czy to możliwe, że mój organizm się na niego uodpornił? A jak nie to jaki może być inny powód? 2. Czy jest w ogóle szansa, że zadziała na mnie Acpirex, skoro pram nagle przestał? 3. To już mój drugi nawrót- w związku z tym jakie są szanse na to, że uda mi się całkiem wyjść z tej okropnej choroby i że nie będzie ona wracać?
KOBIETA, 22 LAT 4 dni temu

Często leki są konieczne, ale nie są wystarczające w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Dlatego zachęcam także do podjęcia psychoterapii, która pozwoli Pani przyjrzeć się i przepracować także wewnętrzne mechanizmy i przyczyny nawrotów, a tym samym poradzić sobie z nimi na trwale lub bardzie trwale. Oczywiście nie przekreśla to, ani nie zaprzecza kontynuacji farmakoterapii.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety