Jak skutecznie zwalczyć łojotok?

D.dobry. Czy izotretynoina dla miescowego stosowania zmniejsza rozmiar gruszolow lojowych? Jezeli tak to w jakim stopniu? I czy byly na ten temat jakies badania? Co jest wiecej skuteczne w zwalczaniu lojotoku: np. Isotrex czy izotretynoina doustna w b. malej dawce, np. 2,5 - 5 mg dziennie ? Zgory jestem wdzieczny. Wolodymyr ze Lwowa
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Łojotokowe zapalenie skóry z całą pewnością można leczyć, jednak terapia wymaga bardzo dużej systematyczności i konsekwencji od pacjenta. Podstawą jest wyeliminowanie grzybów pasożytujących na skórze głowy, ponadto powszechnie stosuje się również światłolecznictwo oraz leczenie miejscowe steroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Doniesienia kliniczne wskazują na przydatność małych dawek izotretynoiny w leczeniu łojotoku u osób z łagodnym i umiarkowanym trądzikiem. Badano różne schematy przyjmowania leku, najbardziej efektywne, a zarazem ekonomiczne wydaje się przyjmowanie izotretynoiny w dawkach: 0,5 – 0,75 mg/kg masy ciała (w zależności od natężenia trądziku i liczby zmian skórnych) przez 1 tydzień co 4 tygodnie przez okres 6 miesięcy.

Witam,
łojotok w czasie stosowania izotretynoiny obniża się nawet o 60%. Zalecane dawkowanie w przypadku łojotoku bez grudek zapalnych (trądziku) to 5 mg / dobę. Można jednak przyjmować lek w systemie 1 lub 2 dni w tygodniu np. 20 mg w środę i 20 mg w sobotę. Wtedy badania kontrolne są zbędne a łojotok ustępuje po kilkunastu dniach.
Pozdrawiam