Jak sobie pomóc, jeżeli moje zęby są w bardzo złym stanie?

Witam , problemy z zębami mam odkąd pamiętam, jest to wynikiem złej higieny braku odpowiedniej opieki dentystycznej i moim zdaniem wyjątkowo słabego uzębienia.większość zębów to korzenie lub części zębów. Boje się iść na wizytę do stomatologa , gdy mam obawę ze lekarz nie podejmie się leczenia lub koszty przerosną moje możliwości . Co hipotecznie można zrobić w takiej sytuacji i jak będzie to wyglądało finansowo?

Dzień dobry,
Proszę zacząć od wizyty w gabinecie dentystycznym z kontraktem NFZ (jeśli jest pan ubezpieczony) . W ramach ubezpieczenia może Pan bezpłatnie usunąć korzenie i zęby nie nadające się do leczenia,wyleczyć te,które się nadają i usunąć kamień nazębny,a potem wykonać protezy zębowe .Oczywiście wymaga to kilku wizyt ale na pewno warto! Nie rozumiem,dlaczego lekarz nie miałby się podjąć leczenia...
Pozdrawiam.

Nie istnieje coś takiego jak „złe uzębienie” (badania potwierdzają, że geny w bardzo niewielkim stopniu przekładają się na kondycję zębów i dziąseł), są tylko złe nawyki higieniczne lub unikanie wizyt u specjalisty, co niestety przekłada się na zły stan uzębienia. W Pana przypadku niepokoi fakt, że już w tak młodym wieku wymaga Pan (jak sugeruje opis) zaawansowanego leczenia. Zęby wymagają szczegółowego przeglądu i planu, aby móc stwierdzić dokładnie, co będzie robione. Z pewnością wiele zębów wymagać będzie odbudowy, np. założenia koron, mostów protetycznych czy nawet protezy zębowej (przy znacznych brakach uzębienia). Rozwiązaniem o spektakularnych wynikach jest również technika All-on-4, która polega na tym, że najpierw mocujemy 4 implanty stomatologiczne w strategicznych punktach łuku i na tym „rusztowaniu” odtwarzamy pozostałe grupy zębów. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz w oparciu o technologię 3D oraz wirtualny plan leczenia – dokonujemy metamorfozy uśmiechu. Ta metoda zdaje egzamin w trudnych przypadkach pacjentów, ale niestety jest dość kosztowna. W tej sytuacji doradzam wizytę konsultacyjną, aby najpierw zorientować się u stomatologa, jak wygląda stan uzębienia. Może się bowiem okazać, że zęby wymagają leczenia (w tym leczenia kanałowego), inne zęby lub korzenie wymagają ekstrakcji, a dopiero później można myśleć o odbudowie. Wiele gabinetów oferuje również system płatności ratalnej za usługi stomatologiczne, co w Pana przypadku mogłoby być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ koszty rzeczywiście mogą być wysokie.

Warto poszukać takiego stomatologa, który porozmawia z Panem i wszystko dokładnie wyjaśni. Proszę wierzyć, że stomatolodzy niejedno już w gabinetach widzieli i nie będzie Pan zapewne rodzynkiem w tej materii :) Jeśli chcemy odzyskać zdrowy uśmiech nie wystarczy leczenie, wraz z nim muszą się zmienić również nasze nawyki higieniczne. Absolutne minimum to dokładne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie przez co najmniej 3 minuty (poprośmy o instrukcję prawidłowego szczotkowania dentystę lub higienistkę stomatologiczną), nitkowanie szczelin międzyzębowych, zdrowa dieta (głównie niska podaż cukrów) oraz regularne min. raz na pół roku przeglądy u stomatologa w celu skontrolowania potencjalnych problemów. Garść porad o tym, jak dbać o swoje zęby znajdzie Pan w poradniku dla pacjentów pt. Bądź bystry u dentysty :)

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl