Jak sobie pomóc z silnymi stanami depresyjnymi?

witam, ostatnio bardzo niepokoi mnie fakt, że np. 2-3 dni mam stan silnie depresyjny, z myślami samobójczymi (po jakimś cięzkim wydarzeniu), a następnie jestem bardzo szczęśliwa, zmotywowana, bywa, że mam nadmiar energii i nie mogę zasnąć. Jestem wtedy bardzije pewna siebie. Gdy mam epizody depresyjne mam niskie poczucie własnej wartości, czuję wstyd i rozdrażnienie. Myślałam, że jestem po prsotu emocjonalna. Czy mam o co się martwić?

Dzień dobry!

Ludzie naturalnie przeżywają różne emocje, czasami skrajne, czasami silne. Bez osobistego kontaktu nie jest możliwe ocenić, czy w Pani sytuacji jest to właśnie spontaniczne, żywe reagowanie na różne sytuacje, cecha charakterystyczna dla Pani osobowości, czy też objaw zaburzeń, choroby. Zdecydowanie warto, aby osobiście skonsultowała się Pani np. Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Podobne trudności mogą być przejściową reakcją adaptacyjną (szczególnie jeśli pisze Pani o ciężkim wydarzeniu, które Panią spotkało). Warto jednak poszukać wsparcia bliskich a także przemyśleć konsultację psychologiczną, szczególnie, gdyby podobny stan utrzymywał się ponad 2 tygodnie lub myśli samobójcze nasiliły się.