Jak sobie poradzić z chorobliwą zazdrością o partnera?

Kiedy mój facet mi o czymś opowiada np. że gdzieś był na wakacjach, to mnie "trzęsie" bo myślę że był tam z poprzednią kobietą. Nie mogę patrzeć jak rozmawia np. na FB z koleżanką. Nie mam podstaw żeby mu nie ufać ale dostaje szału. Wolę się domyślać co, gdzie, z kim niż zapytać bo boje się odpowiedzi. Rok temu byłam w związku który się zakończył przez podobne zachowanie. Tydzień temu się pokłóciliśmy brakuje mi go a jednocześnie stwierdzam że wolę być sama niż znów się tak denerwować. Co robić?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przede wszystkim musisz sobie uświadomić to, że Twój obecny partner nie jest Twoim byłym partnerem i to, co wydarzyło się w trakcie poprzedniego związku nie musi się zdarzyć ponownie.
Wiem, że boisz się, że historia się powtórzy, ale nie musi tak być. Wytłumacz swojemu partnerowi, skąd u Ciebie wzięły się takie zachowania, powiedz mu o swoich lękach. Może wspólnie uda Wam się znaleźć rozwiązanie.
Pozdrawiam

Witam Panią,
wskazana byłaby w Pani przypadku konsultacja psychoterapeutyczna, aby móc podjąć odpowiednie leczenie - terapię. Myślę, że ważne jest dla Pani znalezienie odpowiedzi, co jest podłożem Pani myśli, zachowania, o jaką ważną osobę Pani tak naprawdę chodzi? Często dzieje się tak, że w partnerze pokładamy nadzieje, oczekiwania, potrzeby takie, jakie się ma wobec rodzica/rodziców - oczywiście nierzadko jest to na poziomie nieświadomym. Uważam, że psychoterapia pomogłaby Pani odkryć, o co tak naprawdę Pani zabiega.
Życzę powodzenia
Izabela Makowska-Trzeciak