Jak sobie poradzić z nieustającą nerwicą?

Mam nerwicę, już sama nie wiem w końcu jaką. Ciągle mam jakieś dolegliwości fizyczne i jak sobie coś ubzduram albo się czymś przejmę to potrafię się tym zamartwiać cały czas, ciągle o tym myśleć. Raz się boję, że moja chorobę można wyleczyć, ale nie trafiłam na dobrego lekarza, raz się martwię, że z czasem będzie ze mną jeszcze gorzej, a innym razem potrafię podejść do tego wszystkiego bez emocji i powiedzieć sobie, że panikuje i się niczym nie przejmować. Dziwne jest też dla mnie to, że nie wierzę lekarzom, nie ufam im, nie wierzę w ich kompetencje. Chciałabym ciągle zmieniać lekarzy u których się leczę. Z jednej strony wiem, że to bez sensu i że przecież nie może być tak, że żaden lekarz się na niczym nie zna, ale z drugiej strony czuję niepokój, że jestem źle leczona. Zamartwiam się też wieloma rzeczami, które będą w przyszłości, które się zdarzą albo nie. Wyprzedzam wydarzenia, wymyślam różne scenariusze i staram się przeciwdziałać różnym wydarzeniom po to żeby coś nie sprawiło mi przykrości. Myślę, że to, że tak ciągle się czymś martwię powoduje u mnie dolegliwości fizyczne. Co mogę zrobić żeby się tak nie zachowywać? Jak sobie z tym poradzić? Dodam jeszcze, że chodzę na psychoterapię, ale nic mi to na razie nie daje, a uczęszczam na nią jakieś 7 miesięcy.

Witam!
Dolegliwości fizyczne są związane z odczuwaniem lęku. Psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią zwykle dają dobre efekty. Warto, żeby była Pani pod stałą opieką jednego lekarza, który będzie mógł dostosowywać leczenie do Pani potrzeb i zmian jakie zachodzą w trakcie kuracji.
Psychoterapia w zależności od Pani zaangażowania i chęci zmian oraz rodzaju oddziaływań może dać widoczne efekty po kilku spotkaniach, ale także po dłuższym czasie. Zachęcam do przedyskutowania z terapeutą Pani problemów (m.in. potrzeby ciągłych zmian lekarza, lęku o swoje zdrowie, ciągłego zamartwiania się). Psychoterapia to czas dla Pani i to Pani wpływa na zmiany, jakie zachodzą w Pani psychice. Dlatego ważne jest zaangażowanie w proces terapeutyczny.
W celu zmniejszenia dolegliwości fizycznych i odczuwania lęku może Pani spróbować metod relaksacyjnych (ogólnodostępnych - joga, tai chi, lub specjalistycznych w poradniach). Warto również korzystać z pomocy grup wsparcia, gdzie może Pani rozwiązywać swoje problemy z pomocą innych uczestników cierpiących na podobne dolegliwości. Wsparcie i zrozumienie ze strony innych osób może dodać Pani energii i motywacji do dalszego przeciwstawiania się przeciwnościom i do powrotu do równowagi psychicznej.

Pozdrawiam

Witam,

objawy, które Pani prezentuje wskazują na hipochondrię, najskuteczniejszą metodą leczenia tego problemu jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie