Jak sobie poradzić z problemem z utrzymaniem wzwodu?

Jestem mężczyzną 35-letnim i dopiero teraz zacząłem współżycie płciowe. Wcześniej była masturbacja - w ten sposób sobie radziłem z napięciem seksualnym. Byłem niedawno z kobietą w intymnej sytuacji i były duże problemy z utrzymaniem wzwodu, uniemożliwiające wprowadzenie członka do pochwy. Jestem zdruzgotany, obawiam się, że kobieta, którą kocham odejdzie. Zawsze byłem człowiekiem znerwicowanym, trochę wyalienowanym, chciałem teraz to zmienić. Nigdy nie leczyłem nerwicy, nie wiem też czy wiele lat bez współżycia, przy intensywnej masturbacji, kiedy to oglądałem też pornografię, nie wypaczyło tej części mnie, która odpowiada za "te sprawy". Nie wiem, w którą stronę się udać, mam czarne myśli. Od półtora miesiąca nie mam kontaktu z pornografią, masturbacją, ponieważ chcę się zmienić, nie ciągnie mnie też w tę stronę, ale nie miewam w ogóle prawie wzwodów, a jak są, to są słabe - także w trakcie dnia, kiedy nie widzę mojej dziewczyny. W sumie to też nie wiem, czy nie zapadłem na depresję - co wcześniej tłumaczyłem stanem zakochania się. Nic mi się nie chce, jestem senny, spadłem na wadze 5 kg, nie mogę się skoncentrować na niczym. Jestem w błędnym kole i nie wiem od czego zacząć, jak się pozbierać. Jeśli dziewczyna odejdzie - trudno, może mnie nie kocha naprawdę, ale, mój Boże, muszę z tym coś zrobić. Proszę o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie.

Tak jak Pan słusznie zauważył, jest to sytuacja błędnego koła. Był Pan zestresowany, więc się nie udało. Nie udało się, więc się Pan jeszcze mocniej stresuje. Łatwo komuś powiedzieć - proszę się nie stresować. Niestety trudno zastosować się do tej rady. W związku z utratą masy ciała i Pana stanem psychicznym uważam, że konieczna jest wizyta u seksuologa. Dobrze Pan też zrobił rezygnując z masturbacji i pornografii - na pewno nie pomogłyby Panu. Można też u Pana rozważyć krótkotrwałe stosowanie leków na zaburzenia potencji. Pomogą one Panu odbyć kilka udanych stosunków i pozwolą nabrać pewności siebie, koniecznej do walki z blokadą psychiczną, którą Pan posiada.