Jak sobie poradzić z przewlekłą depresją?

jak sobie poradzić z przewlekłą depresją pomimo leczenia nic mi się nie chce, żyję w chaosie i bałaganie, unikam ludzi ciągle się czegoś boję mam uraz do chorób i śmierci osób bliskich po śmierci męża

Nie wiem czy podjęte leczenie to farmakoterapia czy psychoterapia. Jeśli to pierwsze - proszę jak najszybciej podjąć psychoterapię. Jeśli to drugie - najwyraźniej nurt prowadzonej terapii nie jest odpowiedni i należy go zmienić. Osobiście polecam terapię poznawczo-behawioralna. Pozdrawiam

Witam Panią. Po Pani krótkim opisie trudno mi rozpoznać czy cierpi Pani na utrzymujący się zły stan czy na pogarszanie się samopoczucia. Z pewnością w Pani doświadczeniach jest przynajmniej jedno - śmierć męża, które może utrudniać i wydłużać powrót do równowagi. Po takiej Stracie niemożliwe jest takie samo życie jak wcześniej. Tak więc czeka Panią przeorganizowanie życia, w którym potrzebuje się Pani nauczyć żyć bez tej ważnej osoby. Pojawiła mi się wątpliwość czy miała Pani warunki i pomoc by przeżyć żałobę. To jest podstawowy warunek do procesu, który wyżej nazwałem "przeorganizowaniem". Ważne jest czy poza leczeniem farmakologicznym ma Pani możliwość korzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Poza oddziaływaniem na fizjologiczną, biochemiczną stronę Pani organizmu niezbędne jest też równoległe oddziaływanie psychologiczne obejmujące Pani sposób myślenia i przeżywane emocje. Bardzo proszę spróbować o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Mimo chęci unikania ludzi proszę wybrać jedną osobę, z którą czuje się Pani bezpiecznie by towarzyszyła Pani na tej drodze zadbania o siebie. Pozdrawiam Panią.