Jak sobie poradzić z samą sobą?

Mam na imię Milena, mam 15 lat i wiem, że jestem psychiczna... Nie umiem poradzić sobie z moim niepowodzeniem: od razu, jak coś mi nie wyjdzie, denerwuję się... Najczęściej są to kłótnie z moją starszą siostrą, Kamilą, którą wyzywam od grubasów przy jej chłopaku i jak ktoś coś mi powie, od razu ryczę, głowa mi pęka... Od razu bym sobie coś zrobiła... tylko jedno mnie przytrzymuje - mam wspaniałą siostrę, która ma 5 latek, jest taka mądra i kochana, że myślę sobie, jak ona by to zniosła, jakbym sobie coś zrobiła... Dla tego nie chcę się zabić... Tak to już dawno bym to zrobiła... Może każdy mówi "mam 15 lat i to wiek dojrzewania... i u nastolatków to normalne", ale to nie jest to. Mam wspaniałego chłopaka, kocham go nad życie, ale boję się, że go stracę przez to, co wyczyniam... Bo wkurzam się, o byle co bym wyzywała i w ogóle... Proszę, czy ktoś jest w stanie porozmawiać ze mną o tym, pomóc mi, doradzić coś... PROSZĘ :(

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,

bardzo dobrze, że szukasz pomocy i chcesz zmienić swoje zachowanie. Twoje wybuchy złości i kłótnie z pewnością ranią osoby z Twojego otoczenia, ale również negatywnie odbijają się na Twojej psychice. Twoje zachowanie wcale nie musi wskazywać na to - jak to napisałaś - że jesteś psychiczna. Potrzebujesz po prostu osoby, która pomogłaby Ci poradzić sobie ze złością i dowiedzieć się, dlaczego tak mocno reagujesz na niepowodzenia. Warto, żebyś skorzystała z pomocy psychologa bądź pedagoga szkolnego. Postaraj się ustalić, jakie zachowania innych wywołują w Tobie tak negatywne emocje i porozmawiaj o tym ze swoją rodziną i chłopakiem. Taka szczera rozmowa może przynieść Ci ulgę.

Racją jest również to, że hormony wywierają duży wpływ na nasze zachowanie i nastroje w tym okresie, warto o tym pamiętać. Okres dojrzewania charakteryzuje się tym, że trudno jest się porozumieć z otoczeniem, występuje nadwrażliwość psychiczna i wahania nastrojów. Warto mieć to na uwadze.

Pozdrawiam Cię serdecznie.