Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Witam
Każde uzależnienie można wyleczyć.
Są tylko dwa warunki – pacjent musi chcieć
uwolnić się od uzależnienia i podjąć terapię.
Gdyby Pani syn chciał porozmawiać o problemie
i ewentualnie podjąć terapię to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Panią,

przede wszystkim chcę Panią uspokoić, ponieważ samo próbowanie alkoholu czy papierosów nie przesądza o uzależnieniu. Jest to jeden z przykładów szerokiego spektrum zachowań ryzykownych występujących w okresie dorastania. Na przyczyny tych zjawisk składa się wiele czynników, które wynikają z dojrzewania czyli okresu bardo intensywnych przemian (nie tylko psychicznych i fizycznych ale także społecznych), z chęci eksperymentowania, wpływu rówieśników, a także z nieprawidłowych relacji z rodzicami. Jeśli chodzi o Polską młodzież, jak wynika z badań, najczęściej stosowanym środkiem psychoaktywnym jest alkohol.
W tym trudnym dla nastolatków (i ich rodziców) czasie zachodzą intensywne zmiany fizjologiczne, psychologiczne i społeczne, które mają wpływ na zachowanie się dziecka. Może pojawić się silne napięcie, konflikty, negatywizm, krytykanctwo, bunt, poczucie niezrozumienia, a także podejmowanie nowych zachowań - testowanie, próbowanie. Są to działania, których celem jest weryfikacja własnych potrzeb i możliwości. Te próby poszukiwania nowych doświadczeń są wynikiem procesu którego celem jest manifestacja niezależności i autonomii młodego człowieka. Są NATURALNE w ocenie dorastającego poprzez takie próby istnieje możliwość poznania własnej osoby. Zachowania te pełnią ważną funkcję w życiu osobistym i społecznym nastolatka, stają się narzędziami w uzyskiwaniu celów takich jak akceptacja i szacunek wśród rówieśników, zaznaczenia własnej niezależności, uwalniania się spod "płaszczyka" rodziców a także radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Mimo, iż jest to za chowanie typowe dla tego okresu rozwojowego zalecam konsultację psychologiczną gdzie psycholog uzyska więcej informacji i będzie mógł ocenić Wasz konkretny przypadek.
Ponadto warto mieć świadomość, że rozwijanie pasji oraz aktywność sportowa mogą pomóc w przejściu przez ten trudny okres wielu młodym osobom.

Pozdrawiam,

Klaudia Zasowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty