Jak sobie poradzić ze strachem przed ludźmi?

Witam. Mam 25 lat. Od pewnego czasu bardzo dziwnie się czuję. Ciężko dokładnie mi opisać jak, ale...nie tak, jak kiedyś. Kiedy jestem wśród ludzi, np. stoję w kolejce w sklepie, czy mam coś załatwić, ogarnia mnie jakiś lęk. Kręci mi się w głowie, ogarnia mnie gorąco, trzęsą mi się ręce, czuję, że blednę i mam wrażenie, że upadnę.

Byłam u lekarza, który stwierdził, że jest to na tle nerwowym, przepisał mi lek C******* , który nie bardzo mi pomaga, choć zażywam go prawie codziennie. Nie wiem jak sobie radzić, to strasznie męczące. Boję się gdziekolwiek sama wyjść. Czasem mam wrażenie, że sama do tego doprowadzam zbyt częstym myśleniem o tym.

Bardzo proszę o pomoc.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, ale Pani reakcje na pewno pojawiają się na tle nerwowym, co powiedział Pani lekarz psychiatra. Być może cierpi Pani na fobię społeczną albo agorafobię. Lęk skutkuje pojawieniem się licznych objawów ze strony układu wegetatywnego, stąd takie symptomy, jak: zawroty głowy, uczucie gorąca, drżenie rąk, uczucie osłabienia i omdlewania. Po prostu odczuwa Pani irracjonalny niepokój w sytuacjach społecznych (w sklepie, w urzędzie, w środkach transportu itp.), co prowadzi do licznych objawów somatycznych lęku. Obawiam się, że leczenie farmakologiczne może być niewystarczające, dlatego warto byłoby rozważyć psychoterapię, która pozwoliłaby Pani zastanowić się nad przyczynami swoich reakcji, dlaczego boi się Pani ludzi. Lęk nie wynika z tego, że myśli Pani o potencjalnych sytuacjach społecznych, które interpretuje Pani jako zagrażające. Natrętne myśli są raczej skutkiem Pani lęków i obaw niż ich przyczyną. To tzw. lęk antycypacyjny – lęk przed lękiem. Boi się Pani znaleźć wśród ludzi, bo przewiduje Pani swoje nieprzyjemne reakcje ze strony organizmu, do których nie chce dopuścić. Jest to tzw. błędne koło zaburzeń nerwicowych. Zachęcam Panią do psychoterapii i odsyłam do artykułów w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/fobie-spoleczne
http://portal.abczdrowie.pl/agorafobia
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-fobii

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Szanowna Pani,

potrzebuje Pani psychoterapii u doświadczonego psychologa. Proszę poszukać specjalisty w Pani miejscu zamieszkania. Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz pracuję przez Skype, jeżeli będzie czuła Pani taką potrzebę.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl