Jak sobie radzić z chorobliwą zazdrością?

Witam, Mam problem z chorobliwą zazdrością. Jestem z mężem 5 miesięcy po ślubie, 7 lat razem. Mamy 3,5 letnią córkę, druga w drodze. Jestem bardzo zazdrosna o swojego męża. Głownie chodzi mi o koleżanki z pracy, spędza z nimi mnóstwo czasu-wraca do domu, siada przed tv, troche pobawi sie z córka (nadal ogladajac tv), nie muszę wspominać, że nie ma tu miejsca na rozmowe ze mną. Od dwóch miesięcy jestem już na zwolnieniu i ta moja zazdrość się tylko pogarsza, bo siedze w domu i rozmyślam...mam coraz głupsze podejrzenia. Nawet dobrze nie wiem, na czym polega jego praca bo nie lubię o tym rozmawiać, nie chce słuchać o jego koleżankach z pracy co zrobiły, jak świetnie pracują itp. Nie wiem już jak sobie z tym radzić...:( jest coraz gorzej.

Witam,

wskazana jest terapia par lub indywidualne wsparcie psychoterapeutyczne.
Zazdrość jest problemem, w momencie kiedy nie można zaufać partnerowi, ponieważ powoduje dysfunkcyjne zachowanie wobec tej osoby - niszczy relacje i wpływa niekorzystnie na samopoczucie osoby odczuwającej chorobliwą zazdrość. Z drugiej strony zazdrość jako uczucie jest wskaźnikiem miłości, jednak ważne jest żeby umieć sobie poradzić z reakcjami wywołanymi przez zazdrość, polegającymi na kontrolowaniu emocji i zachowań, w związku z tym, wizyta u psychologa jest wskazana.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani, ze zechciała Pani napisać.

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani świadoma Co u Pani i z Panią się dzieje, i to jest ważny krok do tego, by zmienić to, co Pani nie służy.
Zacznę od tego,że Partnerstwo/Małżeństwo jest taką umiejętnością, której często uczymy się/aktualizujemy przez całe życie...

Relacje małżeńskie są wyzwaniowymi i wymagającymi zaangażowania, współpracy, uwagi, i przede wszystkim skutecznej komunikacji oraz otwartości na potrzeby Partnera, jak również otwartości na to, by na te potrzeby umiejętnie odpowiadać.
Aby te potrzeby wyrażać i na nie odpowiadać potrzebna jest adekwatna samoocena.
Jeśli samoocena jest zaniżona (co objawia się u Pani symptomem zazdrości)) to odbiera Pani rzeczywistość/sytuacje nieadekwatnie do tego, co dzieje się, jak też nie podejmuje Pani rozmowy z Mężem,
o Jego pracy, relacjach zawodowych.

Podsumowując, uważam, że wskazana byłaby dla Pani praca rozwojowa terapeutyczna z psychologiem, nad zbudowaniem własnego poczucia wartości, co ma znaczący wpływ na relacje w partnerstwie.

Optymalnym byłaby dla Państwa terapia par, do której również mocno zachęcam.

Z przesłaniem dla pani Tego, Co jest Pani nabardziej potzrebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com