Jak sobie radzić z nadmiernym wzruszaniem się w różnych sytuacjach?

Witam, mam 25 lat. Mam problem, który jest dla mnie dosyć uciążliwy. Otóż bardzo szybko się wzruszam. Na filmach, na ślubach, kiedy ktoś opowiada jakieś historie, kiedy mój syn się mnie nie słucha i krzyknę na niego itp. Nawet jak bliscy śpiewają sto lat i składają życzenia to płaczę i nie potrafię tego powstrzymać. Obecnie zaczęliśmy z mężem planować ślub kościelny i wiem, że jeżeli dalej tak pójdzie to przepłaczę całą uroczystość i pół wesela. Do tego mój tato nie żyje kilka lat i na samą myśl o błogosławieństwie czy podziękowaniu dla rodziców płaczę. Jak sobie z tym radzić?

Dzień dobry!

Ludzie naturalnie różnią się między sobą różnymi cechami, np. wrażliwością, skłonnością do wzruszeń itp. Można spróbować zaakceptować w sobie taką cechę, polubić ją, zdystansować się wobec niej, uznać za uroczą czy zabawną.
Może też Pani jednak przyjrzeć się bliżej tej swojej skłonności w psychoterapii. To okazja, żeby dowiedzieć się, z czego wynika taka nadmierna skłonność do wzruszeń, płaczu, jak kształtowała się przez całe Pani życie, z czym się Pani kojarzy, jakie mechanizmy wpływały na to w okresie dzieciństwa i dorastania, jakie zachowania swoich najbliższych (którzy mają wpływ na naszą kształtującą się osobowość) obserwowała Pani wokół siebie w tamtym czasie itp.

Pozdrawiam!