Jak sobie radzić z nerwami?

Nie wiem co mam z sobą robić. Po całym ciele chodzą mi nerwy, trzęsie mi się wszystko w środku, nie mogę spać, jak się obudzę to zaraz jestem nerwowy, w dzień nie mogę usiedzieć w jednym miejscu, nie mogę nawet płakać, a chętnie bym to zrobił, ale gdzieś wszystko się zablokowało. Byłem u psychologa i u psychiatry, ale efektów brak. Proszę o poradę!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Objawy, o których Pan wspomniał, należy różnicować najprawdopodobniej między zaburzeniami lękowymi (nerwicowymi) a zaburzeniami depresyjnymi. Nie wiem, jaką diagnozę postawił Panu lekarz psychiatra i jakie zaproponował leczenie, ale na pewno jednorazowa wizyta u psychologa czy psychiatry nie rozwiąże Pana problemów emocjonalnych. Niestety, podczas leczenia chorób duszy na efekty terapii przychodzi czasem czekać bardzo długo. Konieczna jest bowiem psychoterapia długoterminowa i ciągła współpraca z psychologiem. Objawy chorobowe nie ustąpią jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Rozumiem Pana zdenerwowanie i brak cierpliwości, gdyż zdaje sobie sprawę, jak mocno symptomy zaburzeń destabilizują Pana codzienne funkcjonowanie. Nerwowość, niezdolność usiedzenia w jednym miejscu, poirytowanie, drażliwość, problemy ze snem, pobudzenie psychoruchowe, drżenie to katalog objawów nerwicowych. Rzetelną diagnozę może jednak postawić tylko lekarz psychiatra.

Osobiście, radziłabym umówić się ponownie na wizytę do lekarza w celu zakomunikowania mu o braku efektów leczenia. Być może zostały nieprawidłowo dobrane leki albo dawki leków? Albo odczuwane przez Pana dolegliwości to skutki oboczne przyjmowanych przez Pana środków psychotropowych? Wydaje mi się, że najlepsze rezultaty dałoby połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Trzeba tylko zachować cierpliwość i poczekać na efekty podjętej terapii. Proszę się nie zniechęcać i kontynuować leczenie. Więcej na temat sposobów leczenia zaburzeń nerwicowych może Pan przeczytać pod poniższym linkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwic.

Pozdrawiam i życzę powodzenia