Jak sobie radzić z wrastaniem włosków po depilacji?

Hej. Piszę, ponieważ mam następujący problem. Otóż, po każdej depilacji włosów nóg wrastają mi one w skórę. Na nogach zaczynają pojawiać się nieestetyczne czerwone krostki. Już nie wiem, co mam robić. Na początku myślałam, że to efekt depilowania nóg maszynką, ale teraz używam wyłącznie kremów do depilacji nóg i problem nadal się utrzymuje. Proszę, napiszcie, jak sobie radzić z wrastaniem włosków. Nie chcę ciągle ukrywać nóg pod długimi spodniami czy grubymi rajstopami.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie. Wrastanie włosów w skórę to problem wielu kobiet, które usilnie próbują pozbyć się niechcianego owłosienia. Włosy pod wpływem nie zawsze profesjonalnie wykonanego zabiegu depilacji mogą urywać się tuż przy skórze, a czasem nawet w środku kanału włosowego. Urwany włos rośnie nadal, jednak zmienia kierunek wzrostu – jego ostra końcówka wbija się w skórę i stopniowo wrasta coraz głębiej.
Włos pod wpływem mocnego pociągnięcia w czasie depilacji ulega nie tylko urwaniu, ale i skręceniu. Chowa się wówczas jak sprężynka w środku kanału włosowego, nadal rośnie, ale nie może „wybić się” na powierzchnię naskórka. Takie włosy potrafią wrastać bardzo głęboko.
Wrastające włosy powodują powstawanie podrażnień naskórka, a w wielu przypadkach – także powstanie stanu zapalnego. Podrażnienie wywołane wrastaniem włosów objawia się najczęściej: zaczerwieniem skóry w miejscu depilacji, widocznymi, czerwonymi punkcikami, a także swędzeniem skóry. Jeśli wrastające włosy wnikną głęboko, w obrębie mieszka włosowego rozwija się stan zapalny – dochodzi zwykle do ropnego zapalenia mieszków włosowych. Na skórze pojawiają się wówczas drobne krosteczki, często wodniste. Czasami wytwarza się otorbienie włosa. Jest to wówczas wyczuwalne jako grudka pod skórą.
 W domu można zapobiegać wrastającym włosom poprzez:
unikanie depilacji depilatorem mechanicznym;
unikanie golenia włosów;
bardzo intensywne nawilżanie skóry po depilacji;
stosowanie kosmetyków łagodzących po depilacji i opóźniających odrost włosów;
masowanie miejsc wydepilowanych myjką do ciała (masaż pod włos);
stosowanie peelingu na wydepilowane miejsca, gdy tylko zaczynają pojawiać się pierwsze odrastające włoski po depilacji;
unikanie opalania skóry przez pierwsze 3-4 dni po depilacji, aby nie dopuścić do powstania podrażnień i przebarwień skóry;
nienoszenie obcisłych ubrań przez pierwsze 2-3 dni po depilacji nóg;
niekorzystanie z kąpieli morskich i basenu przez pierwsze dni po depilacji;
Jeśli jedyną akceptowaną metodą usuwania włosów z nóg jest golenie, stosowanie łagodnej metody golenia – niegolenie włosów pod włos, ale z włosem. Jest to metoda mniej dokładna, ale łagodniejsza. Trzeba również pamiętać, by nie naciągać mocno skóry, używać wyłącznie jednorazowych maszynek do golenia, wybierać takie, które są przeznaczone do wrażliwej skóry, stosować żel lub piankę do golenia dla skóry wrażliwej i przed goleniem przemyć skórę tonikiem antybakteryjnym.
Jeżeli pojawiają się mocno wrośnięte włosy, należy zgłosić się do doświadczonej kosmetyczki i poprosić o usunięcie wrastających włosów. Nie jest to zabieg przyjemny, ponieważ wymaga nakłucia miejsca wrastania włosa i wyciągnięcia wrastającego włosa. Poza tym, konieczne jest także usunięcie zalegającej treści, gromadzącej się wokół włosa.
Jeżeli włosy nie wrastają bardzo głęboko, ale jest sporo takich wrośniętych włosków, w gabinecie można poddać się złuszczaniu naskórka (peeling ziołowy, mikrodermabrazja). Są to zabiegi, które jednocześnie likwidują przebarwienia powstałe w wyniku stanów zapalnych wokół wrośniętych włosów. Złuszczanie naskórka jest skuteczną metodą na pozbycie się tego problemu pod warunkiem, że zabiegi są wykonywane regularnie oraz unikamy depilacji depilatorem i golenia. Problem wrastania włosków po depilacji można również rozwiązać poprzez:

  • poddawanie się regularnej depilacji ciepłym woskiem w gabinecie kosmetycznym;
  • poddawanie się depilacji laserem;
  • poddawanie się zabiegom Epilar (stopniowe usuwanie włosów za pomocą specjalnych preparatów enzymatycznych – zabieg łączony z depilacją woskiem).