Jak sobie z tą depresją poradzić?

Najpierw napisze o sobie, potem jaki mam problem. mam 24 lata, kończę studia, została mi tylko obrona pracy mgr, nie pochodzę z biednej rodziny, niczego nam w rodzinie nie brakowało, mam narzeczonego, jest wspaniałym człowiekiem, za rok chcemy sie pobrać, zresztą już mamy wszystko zaklepane. Ale coś zaczęło sie ze mną dziać, nie mam ochoty na nic, ciągle bym spała, zerwałam kontakty z rówieśnikami, coraz częściej mam myśli samobójcze, myślę ze nikomu nie jestem potrzebna, ciągle płacze, apetyt mam taki ze przybyło mi 10 kg, chciałabym żeby wszyscy o mnie zapomnieli, czytałam ze to mogą być objawy depresji, nie wiem czemu wystąpiła, czasami myślę ze może przez nieudane dzieciństwo, ojciec pije (...) wiem ze powinnam zgłosić sie do psychiatry, ale nawet nie wiem od czego zacząć. ukrywam to przed wszystkimi bliskimi, i nie chce żeby sie dowiedzieli. a może zwykły lekarz rodzinny pomógłby mi w tej sprawie? już sama nie wiem, ale wiem jedno ze muszę wyjść z tego dołka, bo zwariuję

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,
odpowiadając na Pani pytanie w temacie listu: Nie inaczej niż poprzez wizytę u psychiatry. Depresja jest chorobą i trzeba ją leczyć. Objawy, które Pani opisuje są niepokojące i wymagają konsultacji ze specjalistą, który może im zaradzić. Lekarz rodzinny może udzielić Pani jedynie ogólnych wskazówek, Pani ma problem, który wymaga leczenia psychiatrycznego. Możliwe, że potrzebuje Pani również rozmowy z psychologiem, o czym zadecyduje lekarz po dokładnym wywiadzie. Wymienione przez Panią objawy mają konkretne źródło i tak jak Pani pisze może być ono (przynajmniej częściowo) związane z trudnym dzieciństwem. Na pewno nadużywanie alkoholu przez ojca jest powodem do frustracji. Relacja między córką, a ojcem wpływa na sposób w jaki radzimy sobie z problemami w życiu dorosłym. Pośrednio wywiera też wpływ na wybór partnera. Nie musi mieć to bezpośredniego związku z pojawieniem się depresji, ale warto się temu przyjrzeć. Pozdrawiam serdecznie!