Jak spowolnić metabolizm i podnieść wagę?

Dzień dobry. Mam skończone 19 lat, 178 cm wzrostu i ważę 69 kg. Chciałbym zwiększyć swoją masę. Ćwiczę Street workout (trening na różnego rodzaju drążkach) Mam problem z przybieraniem na wadze. Kiedyś jadłem 4500 kalorii przy moim zapotrzebowaniu które wynosi 3000 kalorii. Nie udało mi się przytyć przez miesiąc. Większość jedzenia lądowalo w toalecie. Jak mogę spowolnić mój metabolizm? Może są na to jakieś tabletki? Nie chce tak często korzystać z toalety, ponieważ to mój główny problem z masą.

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Nasza budowa ciała i masa są zdeterminowane genetycznie i nie zawsze jesteśmy w stanie podnieść ją zgodnie z naszą potrzebą. Zwiększanie kaloryczności diety nie jest dobrym pomysłem - sugeruję wykonywanie ćwiczeń izometrycznych oraz stosowanie diety odpowiednio zbilansowanej przez dietetyka. Warto również ocenić czy Pana metabolizm nie jest patologiczny i związany np. z chorobami tarczycy - sugeruję zatem konsultację u internisty.

Witam,

Na podstawie podanych informacji trudno jednoznacznie określić przyczynę, z powodu której ma Pan problem ze zwiększeniem masy ciała. Wskaźnik masy ciała (BMI) w Pana przypadku wynosi 21,78, co można interpretować jako prawidłową masę ciała. Na bliższe zapoznanie się z problemem pozwoliłaby analiza sposobu żywienia i zdrowia. Również wykonanie badań pozwoliłoby wykluczyć ewentualne jednostki chorobowe.

Pozdrawiam