Jak sprawdzić, czy chorowało się na ospę?

Dzień dobry,mam pytanie mam 31 lat i nie mam pojęcia czy w dzieciństwie przechodziłam ospę a moje 5 letnie dziecko właśnie teraz choruje na ospę co najgorsze to to że jestem w 5tygodniu ciąży.Jak sprawdzić czy w dzieciństwie miałam ospę i czy jest zagrożenie dla mojej ciąży.Z góry dziękuję i pozdrawiam

Małgorzata Panek

Może Pani oznaczyć ilość przeciwciał przeciw ospie w krwi. Na podstawie tego wyniku, będzie mogła Pani dowiedzieć się czy chorowała Pani na ospę. Niestety na wyniki czeka się czasem długo.
Infekcja wirusem ospy wiąże się z ryzykiem zakażenia wewnątrzmacicznego płodu, co w początkowej ciąży może doprowadzić do poronienia.
Proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Może być konieczne podanie immunoglobuliny , a jest to możliwe wyłącznie do 96 godzin od kontaktu z ospą.
Pozdrawiam