Jak sprawdzić czy tężyczka została wyleczona u 22-latki?

Jak sprawdzić czy tężyczka została wyleczona? Czy ponownie robi się badanie emg czy jest inny sposób?

Dzień dobry,

Warto podkreślić, że tężyczka jest objawem, a nie stanem chorobowym. Może wynikać np. z niedoczynności przytarczyc (niedobór PTH i niskie stężenie wapnia we krwi), wówczas aby sprawdzić czy przytarczyce funkcjonują prawidłowo należy oznaczyć stężenie wapnia i parathormonu we krwi. Przyczyn objawów tężyczkowych może być znacznie więcej, więc warto skonsultować się z lekarzem, który po zebraniu dokładnego wywiadu udzieli Pani stosownych informacji.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Wykluczyć można po wykonaniu badań ( bez leczenia przez 3-10 dni ) = Krew: Ca, Mg, Na, K, oraz dobowa zbiórka moczu na wydalania 24 h - Ca, Mg, K
oraz po ocenie objawów oraz powyższych wyników przez Lekarza