Jak sprawdzić obecność wirusa WZW typu B?

Witam serdecznie! Mam 27 lat. Od kilku lat mieszkam w Londynie. Cały styczeń spędziłem w Polsce. Po powrocie do Anglii zostałem hospitalizowany ze względu na wyrostek robaczkowy. Przebieg choroby nie pozwolił mi na przyjęcie szczepionki przeciw żółtaczce typu B. W związku z tym pytanie moje brzmi: Jak będąc już po zabiegu sprawdzić, czy nie jestem nosicielem wirusa WZW B, jakie powinienem wykonać badania, jak ewentualnie może objawiać się zakażenie tym wirusem? Jak długo rozwija się ten wirus od chwili zakażenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Do zakażenia wirusem WZW B dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią lub innymi płynami ustrojowymi, konsekwencją czego może być zapalenie wątroby - ostre lub przewlekłe. Ostre WZW typu B może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i najczęściej ulega samoistnemu wyleczeniu. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B może natomiast trwać całe życie i prowadzić do poważnych powikłań.

W diagnostyce stosuje się oznaczanie antygenu Hbs - jego brak oznacza brak nosicielstwa i brak ostrej replikacji wirusa w danym momencie. Okres wylęgania choroby trwa od 6 tygodni - 6 miesięcy - badanie antygenu Hbs powtórzony po 3 i 6 miesiącach od momentu ewentualnego zakażenia świadczy o braku nosicielstwa i ostrej fazy choroby.

Objawy mogą być różnorodne, w 80% są nietypowe i nie muszą być skojarzone z uszkodzeniem wątroby: osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, gorączka, ból w okolicy wątroby, rzadziej żółtaczka.
Pozdrawiam serdecznie!