Jak sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, jak sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Istnieje kilka metod, mniej i bardziej dokładnych, dzięki którym można określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Poniżej przedstwię je od najbardziej dokładnych (najdroższych i najmniej dostępnych) do najmniej dokładnych (ale najtańszych).

- DEXA (od dual energy X-ray absorptiometry, czyli metoda rentgenowska). Stosuje sie ją w medycynie głównie do pomiaru gęstości kości (np. przy osteoporozie), ale mierzy ona również, i to bardzo dokładnie, procent tkanki tłuszczowej, jak również dokładnie wskazuje lokalizację tłuszczu (co zresztą większość z nas może ocenić bez tak kosztownych urządzeń).

- Ważenie hydrostatyczne. To naukowa nazwa ważenia w wodzie. Podobnie jak DEXA, test taki daje bardzo dokładne wyniki. Badanie polega na zważeniu ciała pod wodą przy maksymalnym wydechu. Ponieważ tłuszcz jest lżejszy od wody, im więcej go się posiada, tym łatwiej będzie się w wodzie unosić. Waga mierzy wagę pod wodą i na tej podstawie wylicza gęstość ciał. Margines błędu wynosi do 2%, jednakże w dużej mierze zależy od tego, jak dokładnie wypuści się powietrze z płuc. Jest to metoda trudna, ze względu na fakt, iż część pacjentów obawia się zanurzenia pod wodą, w dodatku bez powietrza w płucach.

- Pomiar kalipersami. Metoda ta używa kalipersów (rodzaju cyrkla z podziałką) do pomiaru grubości fałdów skórnych w z góry wyznaczonych punktach ciała. Pomiary wykonuje personel wielu klubów fitness, niektórzy lekarze rodzinni oraz personel niektórych sklepów z odżywkami. Można również zakupić kalipersy i mierzyć samemu, wymaga to jednakże nabrania odpowiednich umiejętności, aby wyniki były godne zaufania.

- Bioelektryczna Impedancja. Nazwa ta określa metodę mierzenia ilości tkanki tłuszczowej stosowaną w nowoczesnych wagach z takowym pomiarem lub w ręcznych urządzeniach elektronicznych. Mówiąc o tej metodzie, należy zwrócić uwagę, iż wyniki zależą również od jakości urządzenia pomiarowego - małe, ręczne, tanie mierniki są zdecydowanie mniej dokładne niż droższe, zaawansowane wagi i mierniki specjalistyczne. Jest to najłatwiejsza metoda sprawdzania poziomu tkanki tłuszczowej. Stosując ją, pamiętaj o tym, aby pomiaru dokonywać zawsze o tej samej porze dnia, najlepiej tuż po przebudzeniu - przed śniadaniem, ale po wypiciu szklanki wody.
- BMI  to wyliczenie polegące na podzieleniu wagi w kg przez kwadrat wzrostu w metrach. Metoda ta nie jest dokładna, nie uwzględnia bowiem ani płci, ani wieku, ani stopnia rozwoju muskulatury osoby mierzonej. Osoby muskularne bardzo często posiadają wysokie BMI świadczące o nadwadze, co ma się nijak do ich rzeczywistej kompozycji ciała.

- Pomiary obwodów. Bardzo prosta metoda - mierzy się obwody w "newralgicznych" (czyli najbardziej podatnych na otłuszczenie partiach ciała) - dla panów z reguły będzie to pas, dla pań talia, biodra i/lub uda. Pomiary powinno się prowadzić zawsze w taki sam sposób, w tych samych miejscach ciała i o tej samej porze dnia, najlepiej tuż po przebudzeniu.
Istnieje jeszcze wiele innych mniej popularnych metod pomiaru tkanki tłuszczowej, jednakże znajomość powyżej opisanych powinna wystarczyć.

Polecam nasz portal abcdieta.pl, gdzie można znaleźć więcej ciekawych informacji na temat zrzucania zbędnych kilogramów, czy też metody oceny postępów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.