Jak stymulować pochwę?

Witam. Mój problem polega na tym, że podczas seksu nie czuję ruchów penisa w pochwie, a jeśli już coś poczuje to bardzo delikatnie... Czy może to być spowodowane tym, że zawsze masturbowałam się poprzez stymulację łechtaczki i organizm jest tylko tego ''nauczony''? Czy może problem tkwi po stronie zdrowotnej, czy to możliwe? Czy jest szansa na to, że kiedyś będę coś czuć? Co robić? Dodam, że od prawie roku jestem mężatką, kocham swojego męża, łącznie jesteśmy razem ponad 5 lat. Problem był już wcześniej mając innych partnerów... Nigdy nie rodziłam. Proszę o poradę.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
źródeł opisywanego przez Panią problemu może być kilka. Należy zacząć od wizyty u lekarza ginekologa, który stwierdzi czy somatycznie jest Pani zdrowa. Brak odczuwania łączy się ściśle z układem nerwowym i w tym kierunku też warto zastanowić się czy wcześniej nie miała Pani np. jakiś urazów w okolicach miednicy, jakichkolwiek problemów z układem nerwowym. Po wykluczeniu wszelkich potencjalnych przyczyn natury medycznej pozostaje jeszcze kwestia psychologiczna, którą najlepiej omówić z psychoterapeutą zajmującym się pracą w obszarze seksuologii. Pozdrawiam