Jak szczotkować zęby z odsłoniętymi szyjkami?

Jak szczotkować (myć) zęby z odsłoniętymi szyjkami? Czy w trakcie codziennego szczotkowania (mycia) zębów omijać odsłonięte szyjki zębowe, by nie powodować mechanicznego uszkadzania tych miejsc i pogłębiania problemu, czy wręcz przeciwnie, dokładnie je czyścić, by usuwać resztki jedzenia, nalot, kamień, które powodują chemiczną degradację szyjek i dalsze obniżanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych? Która metoda jest "mniejszym złem"?

Należy ułożyć szczoteczkę poziomo pod kątem 45˚ w kierunku płaszczyzny zgryzowej (włosie szczoteczki winno znajdować się częściowo na dziąśle i częściowo na koronie zęba i być skierowane do powierzchni żującej/brzegu siecznego). Szczoteczką wykonujemy ruchy obrotowe przy jednoczesnym i równomiernym ucisku na dziąsła. Metoda ta nie jest łatwa do opanowania.Polecana jest szczególnie pacjentom z chorobami przyzębia (ze stwierdzoną recesją dziąseł i/lub utratą ich konturu).