Jak szybko mogę zajść w ciążę po tabletkach antykoncepcyjnych?

Witam. Przez ponad rok brałam tabletki M***, następnie zrobiłam przerwę półroczną i znowu zaczęłam je brać. Brałam cały miesiąc do przerwy 7-dniowej, a 2. opakowanie do połowy i odstawiłam, ponieważ planuję ciążę. Kiedy mogę spodziewać się miesiączki? Czy jakbym teraz zaszła w ciążę, to czy mogłoby się urodzić chore dziecko? Czy są przeciwwskazania, aby nie zachodzić w ciążę tak szybko? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne nowej generacji nie wymagają wcześniejszego odstawienia przed planowaną ciążą. Można starać się o dziecko właściwie od pierwszego dnia bez tabletki.

Niestety odstawienie tabletek w połowie opakowania mogło doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i rozregulowania cyklu. Niemożliwe jest zatem ustalenie dni płodnych i daty kolejnej miesiączki.

Jeżeli chce w Pani zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka, warto rozpocząć suplementację kwasu foliowego (oczywiście, jeśli nie zrobiła Pani tego do tej pory) oraz zgłosić się do ginekologa na badania kontrolne, w tym morfologię, TSH, oznaczenie przeciwciał przeciw różyczce, toksoplazmozie oraz cytomegalii.

Pozdrawiam