Jak szybko mogę zbić poziom cukru we krwi?

PROSZĘ BARDZO O POMOC. JAK MOGĘ ZBIĆ CUKIER. MAM 25 LAT I POZIOM TEN WYSZEDŁ PRZY BADANIACH OKRESOWYCH. NIGDY NIE MIAŁEM PROBLEMU Z TYM. POZIOM CUKRU WAHA MI SIĘ OD 100.8 DO NAJWYŻSZEJ 108.2. WIEM, ŻE NIE JEST TO DUŻO, ALE MUSZĘ TO ZBIĆ, PONIEWAŻ ROBIĘ BADANIA DO WOJSKA I LEKARZ ZLECIŁ MI ZBICIE TEGO. NADMIENIĘ TEŻ, ŻE OD DWÓCH DNI PIJĘ HERBATĘ Z LIŚCI MORWY. CZY JEST JAKIŚ SUBSTYTUT LUB HERBATA, KTÓRA LEPIEJ POMOŻE? MOŻE JAKIEŚ LEKI BEZ RECEPTY? CZY WYŻSZY POZIOM CUKRU WE KRWI MOŻE JUŻ ŚWIADCZYĆ O CUKRZYCY? Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC. POZDRAWIAM Z POWAŻANIEM. MARCIN JACHNA

Szanowny Panie,

Wyniki jakie Pan podaje (na czczo?) zawierają się w przedziale 100 – 125 mg/dl co diagnozujemy jako jeden ze stanów przedcukrzycowych – nieprawidłową glikemię na czczo ( z ang. IFG). Ważną rzeczą jest metoda oznaczania stężenia glukozy. W diagnozowaniu stanów nietolerancji glukozy (np. IFG) wykorzystujemy oznaczenia laboratoryjne z osocza krwi żylnej. Powinien mieć Pan pobraną przez pielęgniarkę krew z żyły i wysłaną do laboratorium w celu oznaczenia stężenia glukozy.

Jeżeli pomiary które Pan przytacza zostały wykonane glukometrem – nie przesądzają o niczym. Glukometry są urządzeniami zawodnymi, z marginesem błędu nawet 20 – 30 %. Służą do monitorowania leczenia u pacjentów chorujących na cukrzycę a nie do diagnostyki. W przypadku rozpoznania nieprawidłowej glikemii na czczo zaleca się działania prewencyjne w celu redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy. Są to działania z założenia długoterminowe, aby choroba nie wystąpiła w ciągu następnych lat, a nie służące szybkiemu obniżeniu glikemii na czczo. Podstawowymi działaniami są aktywność fizyczna i redukcja masy ciała głównie dzięki ograniczeniu kaloryczności posiłków.

Jeżeli chce Pan obniżyć stężenie glukozy na czczo należy zredukować masę ciała (nie wiemy ile Pan waży?). Ubytek 2 – 3 kg spowoduje znaczące obniżenie glikemii. Należy zrezygnować ze spożywania cukru, słodyczy (ciast, ciasteczek, lodów), owoców i soków owocowych, „napojów kolorowych” piwa. Ograniczyć ziemniaki, ryż pieczywo i inne produkty mączne. Codzienny wysiłek fizyczny – dyscypliny wytrzymałościowe – pływanie, bieganie, jazda na rowerze – spowoduje również redukcję stężenia glukozy. Proszę pamiętać, że ćwiczenia siłowe potrafią w krótkim okresie czasu zwiększyć stężenie glukozy.

Należy pamiętać, że przed planowanym pomiarem glukozy powinien być Pan na czczo (najlepiej kilkanaście godzin).
Niestety jak do tej pory nie wynaleziono środków niefarmakologicznych, które redukują glikemię na czczo. Wyciąg z morwy, L-karnityna, czerwona czy zielona herbata działają, jeżeli są stosowane zamiast jedzenia.
W praktyce klinicznej w tym celu stosujemy metforminę lub insulinę o przedłużonym działaniu – żadna z tych metod nie jest zalecana u pacjentów z nieprawidłową glikemią na czczo.

Podsumowując, jeżeli miał Pan wykonywane pomiary z krwi żylnej, ma Pan nieprawidłową glikemię na czczo co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i powikłań naczyniowych. Stąd KONIECZNOŚĆ działań polegających na zmianie stylu życia czemu będzie sprzyjał Pana pobyt w wojsku. Jeżeli były to pomiary wykonywane glukometrem – to należy wykonać oznaczenie krwi żylnej.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli