Jak szybko może pojawić się martwica po podaniu kwasu hialuronowego?

dzień dobry, chciałam dowiedzieć się, jaki jest czas do wystąpienia martwicy w przypadku złego podania kwasu hialuronowego w odcinek bruzdy wargowo-nosowej. słyszałam, że występują takie zjawiska i mogą prowadzić do ślepoty i że brak reakcji do 24 godzin może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Jestem ciekawa, czy gdyby coś takiego miało się zdarzyć, zdarzyło by się natychmiast i lekarz (zabieg był wykonywany przez lekarza dermatologa) zauważyłby nieprawidłowość? po zabiegu czuję się niewyraźnie, mam mdłości, zawroty głowy, ból w okolicy oka i lekki stan podgorączkowy. W miejscu wkłucia nie widać raczej zmian, prócz lekkiej opuchlizny policzków oraz delikatnego "siniaczka". Czy mam powody do obaw? Bardzo proszę o pomoc, sytuacja kosztuje mnie dużo stresu.

Proszę zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg. Na pewno zagrażającą martwicę można rozpoznać do 24 h od podania kwasu, a ślepota występuje praktycznie od razu ( zaznaczam, że są to bardzo, bardzo rzadkie powikłania i m. in. dlatego takie zabiegi powinny być wykonywane tylko przez lekarzy, w gabinetach zabiegowych, z odpowiednim sprzętem i lekami). Jedynym z najważniejszych objawów zagrażającej martwicy skóry czy błony śluzowej jest ból w miejscu iniekcji lub obszarze odpowiadającym ukrwieniu niedrożnej tętniczki. Trzeba Panią zbadać, aczkolwiek podane objawy niekoniecznie mają związek z samym zabiegiem, ale o tym można przesądzić podczas wizyty.