Jak szybko przytyć przy paleniu papierosów?

Witam. Mam 17 lat, ok. 167cm wzrostu i ważę ok. 46kg. Zawsze chciałem przytyć 15-20kg tylko nie wiedziałem jak się za to zabrać. Nie uprawiam żadnych sportów do tego pale. Jakbym miał przytyć to mógłbym robić jakieś ćwiczenia domowe typu pompki itp. żeby wszystko mi się odpowiednio rozwijało, a nie rósł wielki bęben. Mam dość patrzenia na ręce i nogi chude jak patyki i ciało przypominające szkielet. Proszę o każdą pomoc, z góry dziękuje!

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przyczyn niskiej masy ciała może być wiele - jedną z najczęstszych stanowi szybkie tempo metabolizmu.Dodatkowo niekorzystnym czynnikiem jest palenie papierosów - sprzyja ono utrzymywaniu niskiej masy ciała i hamuje uczucie głodu.
W kwestii diety należałoby zwiększyć podaż energii w dziennej racji pokarmowej, pamiętając jednocześnie, aby pochodziła ona ze zdrowych produktów.
W celu ułatwienia zapewnienia większej kaloryczności dziennej racji pokarmowej, lepiej rozłożyć plan żywienia na 5 posiłków.
Cennym elementem w diecie mogą być też przekąski typu orzechy, migdały, nasiona słonecznika oraz pestki dyni, podjadane pomiędzy posiłkami.
Polecam także zapoznać się z artykułem: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-mezczyzn
pozdrawiam