Jak szybko usunąć ósemki?

Czy usuwać zęby ósemki jak najszybciej? Mam 35 lat i zęby ósemki wyrznięte do jednej trzeciej. Nie sprawiają żadnych problemów (ból, stan zapalny), ale część dentystów zaleca mi ich usunięcie, gdyż wg nich są zatrzymane, słabo myte i trochę uciskają na siódemki. Czy opłaca się je usunąć jak najszybciej, czy nic nie robić i czekać na rozwój sytuacji? Czy po zabiegu może być gorzej tzn. niewygodnie ze względu na poczucie braku zęba, który tam "od zawsze" był, więc lepiej odkładać tę decyzję?

Samo posiadanie zębów ósmych nie jest wskazaniem do ich pozbycia się.Jeżeli nie ma Pan z nimi żadnego problemu i nie są one przyczyną kłopotów ortodontycznych to niech sobie tam będą do " późnej starości ".

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od ich ułożenia i dostępu do nich. Często ósemki są ustawione w takiej pozycji, że nie ma możliwości dokładnego ich oczyszczania. Z tego powodu, mogą się tam czasem robić stany zapalne, co może w końcu doprowadzić do znacznych bólów w tej okolicy.
Nieodpowiednie ich ustawienie może również być przyczyną krzywienia się zębów, czasami również może to wpływać na sąsiedniego zęba, siódemkę.
Decyzję o tym czy te ósemki zostawić, czy usunąć, należy podjąć po dokładnym przeanalizowaniu zdjęcia RTG panoramicznego oraz badaniu klinicznym.