Jak szybko zrzucić zbędne kilogramy i jaki jadłospis stosować?

Witam wszystkich. Nazywam się Marzena, mam ukończone 17 lat i przy wzroście 177 cm ważę 86,56 kg.Ostatnio, będąc u ginekologa, dostałam radę, by schudnąć ok.10 kg. Następną wizytę mam 22 września i do tego czasu chciałabym pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie wiem jak się do tego zabrać, jaka dieta będzie dla mnie odpowiednia, jak komponować posiłki, co jeść, a co omijać szerokim łukiem, jakie owoce i warzywa będą dla mnie stosowne, czy w czasie diety można jeść chrupki kukurydziane, bądź paluszki z sezamem, czy picie wody niegazowanej smakowej to dobry pomysł? Co mniej więcej jeść w danych porach dnia? Chciałabym zawalczyć ze swoją słabą wolą. Pani doktor zaleciła, bym unikała węglowodanów, lecz nie orientuję się, jakie produkty spożywcze je posiadają. Od 3 dni nie spożywam w ogóle słodyczy, nie piję coli i innych napojów gazowanych oraz nie jadam fast-foodów. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe, mam nadwagę. Wielokroć podejmowałam się diet, głównie one opierały się na ograniczeniu spożywanego pokarmu, lecz po kilku dniach a nawet godzinach zaniechałam próby odchudzenia. O to jadłospis z ostatnich 3 dni. Zależy mi, by na tym forum dostać konkretną odpowiedź. Z góry dziękuję za radę. Mój jadłospis: 21.08.2010: -śniadanie o godz 10:30 - 2 kromki razowego chleba z szynką drobiową i pomidorem, do popicia herbata z 1 łyżeczką cukru + cytryna, -obiad o godz. 13:00 - biały ryż z warzywami i udkiem gotowanym na parze, -kolacja 17:00 - jw. w śniadaniu 22.08.2010: -śniadanie 10:00 - banan, -obiad 12:00 - pierwsze danie zupa pomidorowa z makaronem, drugie danie 13:00 - ziemniaki, udko pieczone, kapusta pekińska z marchwią, pomidorem, ogórkiem, -kolacja 17:00 - 2 kromki razowego chleba z szynką drobiową i pomidorami + herbata z 1 łyżeczką cukru i cytryną, -ok.18:00 - jogurt naturalny 23.08.2010; -śniadanie 10:40 - banan, -obiad 12:10 - zupa pomidorowa z makaronem, udko z 2 kromkami chleba razowego i pomidorem, -kolacja 17:15 - 2 kromki chleba razowego z serem kanapkowym z ogórkiem i koperkiem + pomidor + herbata z 1 łyżeczką cukru i cytryną. Gdy czuję głód, piję wodę niegazowaną smakową lub żuję gumę bez cukru.
ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witam,

Twoja obecna masa ciała wskazuje na nadwagę. Mimo to nie powinnaś zakładać, że do 22 września uda Ci się osiągnąć prawidłową masę ciała. Utrata masy ciała powinna być oparta na zdrowych nawykach żywieniowych i zwiększonej aktywności fizycznej. Tylko dzięki temu będzie trwała i bez efektu jo-jo.

Zacznij od przeczytania artykułu na temat zdrowych nawyków żywieniowych i postaraj się do nich zastosować http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Na początku jednak chciałam Cię przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud) takich jak dieta 1000 kcal czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc, mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe. Musisz jednak pamiętać o tym, że niektóre produkty należy wyeliminować na stałe (słodycze, produkty typu fast-food). Jeśli jednak słodycze są nieodzownym elementem Twojego jadłospisu i nie potrafisz się bez nich obejść, aby nie doprowadzić do efektu jojo powinnaś stosować ich zamienniki (galaretka, owoce, baton musli- nie częściej niż raz na tydzień, oprócz owoców).

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Powinnaś wiedzieć, że codziennie powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Unikaj pieczywa białego - zastąp je pełnoziarnistym
Pij herbatę i kawę bez cukru.
Unikaj, tzw. bomb kalorycznych - produktów typu fast-food, gazowanych napoji, słodyczy, chipsów, tłustych przekąsek, ciastek i gotowych dań.
Pij, co najmniej 1,5 l niegazowanej, niesmakowej wody dziennie

Równie ważna jest aktywność fizyczna, która szczególnie w Twoim wieku odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty