Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na próby wątrobowe?

Witam.  Jakieś pół roku temu zrobiłam tzw małą chemie i moje wyniki były ponad normą, ale ten stan wyleczyłam, jednak zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i kiedy zrobiłam kolejny raz badania wyszedł mi znowu lekko ponad normę wskaźnik Aspat. Czy kiedy odstawię tabletki na rok i będę dalej leczyła wątrobę to zregeneruje mi się tak, abym mogła brać tabletki antykoncepcyjne?  Czy możliwe iż, że drugie wyniki wyszły mi podwyższone, ponieważ za wcześnie zaczęłam brać tabletki i wątroba jeszcze nie była dobrze "naprawiona"?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Współczesne środki antykoncepcyjne nie działają już tak negatywnie na wątrobę, jak kiedyś. Jednak podwyższenie parametrów wątrobowych może być wskazaniem do czasowego odstawienia preparatu, bądź do ponownej kontroli i oceny, czy dalej te parametry narastają. Decyzję, które postępowanie jest odpowiedniejsze w Pani przypadku, powinien podjąć lekarz, który zna całościowy obraz kliniczny i Pani wywiad chorobowy.

W Pani przypadku wydaje mi się, że będą lepsze plastry antykoncepcyjne, ponieważ wydzielający się hormon omija układ pokarmowy.

Serdecznie pozdrawiam!