Osoba

Moje pytanie jest następujące. Mówi się, że tabletki antykoncepcyjne działają poprzez różne czynniki. Jednym z czynników jest zmiana w endometrium, co wpływa na utrudnienie zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Oczywiście wg WHO nie jest to działanie poronne, bo ciąża zaczyna się po implantacji. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób będzie to - z moralnego punktu widzenia - działanie niepożądane. Dodatkowo można spotkać się z opiniami, że o ile tabletki starszej generacji z olbrzymią dawką hormonów blokowały niemal idealnie owulację, o tyle tabletki nowej generacji z mniejszą dawką hormonów nie blokują już tak często owulacji i wtedy w wielu wypadkach działają inne czynniki, jak chociażby zmiana endometrium, powodująca niemożliwość implantacji. Czy wiadomo w jakim procencie można mówić o blokowaniu owulacji wśród tabletek nowej generacji o mniejszej ilości hormonów? Jak często może wystąpić czynnik antynidacyjny? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Wszystko to co Pani napisała to prawda. Dlatego niektórzy lekarze, ze względów moralnych, nie przepisują antykoncepcji hormonalnej. Z etycznego punktu widzenia nie ma znaczenia jak często faktycznie dochodzi do owulacji i działania tabletek, polegającego na utrudnieniu implantacji. Istotne jest, że to ryzyko jest niezerowe i stosując antykoncepcję hormonalną godzimy się na nie. To, jak często dochodzi faktycznie do owulacji a w zapobiegnięciu rozwoju ciąży udział ma oddziaływanie na endometrium, nie jest definitywnie stwierdzone naukowo.

Przy środkach dwuskładnikowych owulacja blokowana jest w ponad 99% przypadków, przy jej prawidłowym stosowaniu. W praktyce może dochodzić do niej częściej, na skutek pomijanych tabletek, odklejających się plastrów czy wyjętych na zbyt długo krążków. Przy środkach jednoskładnikowych owulacja blokowana jest w różnej częstości, w zależności od środka i przekazywanej efektywnie dawki hormonu.

Niektórzy naukowcy podważają, jak go Pani ładnie nazwała, efekt antynidacyjny tabletek antykoncepcyjnych. Pisząc w skrócie ich rozumowanie jest takie, że jeśli doszło już do owulacji, to z pewnych względów wpływ zewnętrznych hormonów został ograniczony i błona endometrialna macicy będzie przygotowana hormonalnie na przyjęcie zarodka, pod wpływem hormonów endogennych. Kwestia ta jest obecnie nierozwiązana na gruncie naukowym.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Antykoncepcja – Antykoncepcja sprawia, że ludzie mają coraz większy wpływ na tak zwane świadome planowanie rodziny. Metody antykoncepcyjne umożliwiają regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki, zarówno dla nowego członka rodziny, jak i samych przyszłych rodziców.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach