Jak tabletki działają na organizm?

Moje pytanie jest następujące. Mówi się, że tabletki antykoncepcyjne działają poprzez różne czynniki. Jednym z czynników jest zmiana w endometrium, co wpływa na utrudnienie zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Oczywiście wg WHO nie jest to działanie poronne, bo ciąża zaczyna się po implantacji. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób będzie to - z moralnego punktu widzenia - działanie niepożądane. Dodatkowo można spotkać się z opiniami, że o ile tabletki starszej generacji z olbrzymią dawką hormonów blokowały niemal idealnie owulację, o tyle tabletki nowej generacji z mniejszą dawką hormonów nie blokują już tak często owulacji i wtedy w wielu wypadkach działają inne czynniki, jak chociażby zmiana endometrium, powodująca niemożliwość implantacji. Czy wiadomo w jakim procencie można mówić o blokowaniu owulacji wśród tabletek nowej generacji o mniejszej ilości hormonów? Jak często może wystąpić czynnik antynidacyjny? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wszystko to co Pani napisała to prawda. Dlatego niektórzy lekarze, ze względów moralnych, nie przepisują antykoncepcji hormonalnej. Z etycznego punktu widzenia nie ma znaczenia jak często faktycznie dochodzi do owulacji i działania tabletek, polegającego na utrudnieniu implantacji. Istotne jest, że to ryzyko jest niezerowe i stosując antykoncepcję hormonalną godzimy się na nie. To, jak często dochodzi faktycznie do owulacji a w zapobiegnięciu rozwoju ciąży udział ma oddziaływanie na endometrium, nie jest definitywnie stwierdzone naukowo.

Przy środkach dwuskładnikowych owulacja blokowana jest w ponad 99% przypadków, przy jej prawidłowym stosowaniu. W praktyce może dochodzić do niej częściej, na skutek pomijanych tabletek, odklejających się plastrów czy wyjętych na zbyt długo krążków. Przy środkach jednoskładnikowych owulacja blokowana jest w różnej częstości, w zależności od środka i przekazywanej efektywnie dawki hormonu.

Niektórzy naukowcy podważają, jak go Pani ładnie nazwała, efekt antynidacyjny tabletek antykoncepcyjnych. Pisząc w skrócie ich rozumowanie jest takie, że jeśli doszło już do owulacji, to z pewnych względów wpływ zewnętrznych hormonów został ograniczony i błona endometrialna macicy będzie przygotowana hormonalnie na przyjęcie zarodka, pod wpływem hormonów endogennych. Kwestia ta jest obecnie nierozwiązana na gruncie naukowym.

Pozdrawiam serdecznie!