Czy problemy z oczami mogą mieć związek z boreliozą?

Witam!

Chciałabym prosić Panią o pomoc w następującej sprawie: moja ciocia od paru lat ma problemy z oczami, a właściwie z jednym - lewym okiem. W ubiegłym roku okulista skierował ją na badanie dna oka. Wykazało ono nawracający stan zapalny błony naczyniowej oraz z przodu tęczówki. Powodu zapalenia nie zdiagnozowano. Powiedziano Jej, że jego prawdopodobną przyczyną może być reumatyzm. Nasilający się ból lewego oka sprawił, że w 2009 roku została skierowana na kolejne badanie na tzw. pole widzenia, które wykazało podejrzenie jaskry w lewym oku. Z tego też powodu w lipcu 2009 roku poddała się operacji. Po zabiegu ból ustąpił, ale pole widzenia nie uległo znaczącej poprawie, ponieważ zaczęła widzieć, jak to ujęła tzw. "czarny pasek" od strony skroni. Wspomniane wcześniej zapalenie błony naczyniowej ustąpiło. Na powrót pojawiło się ok. 4 tygodni temu. Dodam również, że od około 3 miesięcy pobolewa ją prawe - dotychczas zdrowe oko.

W związku z powyższym we wrześniu 2010 zgłosiła się do lekarza, który, po opisaniu przez nią objawów, skierował ją na badania pod kątem toksoplazmozy i toksokarozy. Wynik był negatywny. W związku z powyższym zrobiono Jej test Ing western blot. Jego wynik był pozytywny. Lekarz prowadzący stwierdził u niej bardzo zaawansowaną pierwszą fazę boreliozy. Przeprowadzono również test na rodzaj kleszcza. Jego wyniki nie są jeszcze znane. W październiku 2010 roku zgłosiła się do lekarza z kaszlem i bólem głowy w okolicach skroni. Ten stwierdził zapalenie górnych dróg oddechowych, po czym przepisał antybiotyk. Po antybiotykoterapii zapalenie ustąpiło. W związku z boreliozą nie zostały jej na razie przepisane żadne leki. Ból oczu pozostał, zapalenie błony naczyniowej również się utrzymuje. Czytałam o boreliozie na Internecie i wiem, że mogą jej towarzyszyć rozmaite objawy. Często też mylnie przypisuje się jej objawy np. zwykłej grypy, czy przeziębienia.

Moje pytania brzmią: 1. Po zapoznaniu się z opisanym przeze mnie przypadkiem mógłby Pan/ mogłaby Pani powiedzieć, czy ból w prawym - zdrowym oku (który pojawił się ok. 3 miesiące temu) może być następstwem boreliozy? 2. Jaki jest maksymalny okres inkubacji choroby? 3. W jakim czasie od zarażenia pojawiają się objawy? 4. Czy zapalenie błony naczyniowej, które pojawiło się 4 tyg. temu też może być wynikiem choroby, czy też jego natura jest zupełnie inna? 5. Jakie są formy leczenia i którą zaproponowałby Pan/ zaproponowałaby Pani w tym konkretnym przypadku? 6. Czy w tym konkretnym przypadku w procesie leczenia boreliozy należy uwzględnić przyjmowane przez chorą leki na jaskrę? 7. Czy jest możliwe, że przyjmowanie leków na jaskrę spowodowało obniżenie odporności okolic oka i dlatego choroba zaatakowała właśnie ten narząd? 8. Czy w takim przypadku i przy takich problemach z oczami, jest szansa na całkowite wyleczenie? 9. Jakie są możliwe powikłania jeśli chodzi o boreliozę? 10. Czy choroba może spowodować trwałe pogorszenie stanu widzenia? 11. Może mogłaby Pani powiedzieć również, czy ten "czarny pasek", który ciocia widzi po operacji na jaskrę, jest rzeczą normalną, czy też jest to jakieś powikłanie pooperacyjne? Proszę o możliwie szybką, rzeczową i wyczerpującą temat odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

1.  i 4. Borelioza rzeczywiście może dawać objawy oczne. Ale częściej są to objawy związane z zajęciem nerwu wzrokowego oraz nerwów okoruchowych. Zapalenie błony naczyniowej i tęczówki natomiast jest bardziej charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych. Oto typowa diagnostyka:
•Badanie czynnika reumatoidalnego RF, przeciwciał przeciwjądrowych ANA i przeciwciał ANCA
•Bad. w kierunku sarkoidozy
•Odczyn RT 23
•Bad. plwociny na prątki
•Biopsja spojówki - vasculitis

Rzeczywiście borelioza może zająć każdą część oka, ale jednak powyższe badania wskazują na bardziej typowe schorzenia przy opisanych dolegliwościach. Nawet przy potwierdzeniu, iż choroby oczu mają inne podłoże, nie oznacza to, że zostaje wykluczona borelioza, która została wykryta w testach western blot. Również dla chorób autoimmunologicznych jest typowa dobra reakcja na leczenie immunosupresyjne (które było stosowane).

2. i 3. Borelioza może dawać objawy nawet po wieloletnim czasie bezobjawowym.

5. Brakuje danych, badań, nie znam całościowego obrazu klinicznego itp. Nie można na podstawie szczątkowych informacji, bez możliwości porozmawiania i zbadania pacjenta - proponować indywidualne, najtrafniejsze leczenie.

6. Same leki na jaskrę nie wchodzą szczególnie w interakcję z innymi lekami. Istotniejsza jest sama jaskra - która jest przeciwwskazaniem do stosowania niektórych leków. Jednak zazwyczaj nie ma problemu by dobrać odpowiednią terapię u tej grupy chorych.

7. Nie. Leki na jaskrę działają w innym mechanizmie. Lekiem zmniejszającym najbardziej odporność stosowanym u Pani cioci (lek immunosupresyjny) jest azatiopryna. Leki tej grupy często są stosowane w chorobach o podłożu immunologicznym.
8. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba mieć pewność, co do rozpoznania. W przypadku boreliozy przewlekłej, wieloletniej - wraz z czasem jej trwania szanse na całkowite wyleczenie się zmniejszają.

9. Tutaj znajdzie Pan artykuł o powikłaniach w boreliozie.

10. Tak. Choroby związane z okiem, zwłaszcza błoną naczyniową i nerwem wzrokowym, siatkówką mogą wiązać się z pogorszeniem widzenia. Sama jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku.

11. Czarny pasek jest najpewniej powikłaniem jaskry - w naturalnym przebiegu choroby. Operacja dotyczy udrożniania odpływu cieczy wodnistej oka.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!